Na šumavské stanici Kvilda-Perla naměřili meteorologové v noci na sobotu minus 37,7 stupně.

Třicetistupňový mráz byl vedle Šumavy i v Jizerských horách, na meteorologické stanici Kořenov-Jizerka naměřili rovných minus 30 stupňů.

Nad ránem se v Jizerských a Krušných horách zatáhlo a teploty tam začaly stoupat.

"Vliv na to měla především tvorba nízké oblačnosti, která teplotu udržela," řekl David Král ze severočeské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Na některých místech z ní dokonce sněžilo.

Mimo hory klesla teplota pod minus 25 stupňů Celsia například na stanicích Adršpach, Jeseník a Králíky. Ráno bylo mnohem teplejší i v nížinách, v Ústí nad Labem bylo v 8 hodin okolo minus 13 stupňů, v Liberci ještě o jeden stupeň Celsia výš.

V Česku výrazněji mrzne už týden. Nejnižší teploty byly zatím v noci na pátek, kdy bylo na stanici Kvilda-Perla na Prachaticku naměřeno minus 38,1 stupně Celsia.

 

Absolutní rekord z roku 1929, kdy bylo u Českých Budějovic minus 42,2 stupně Celsia, tak odolal.

Silná zima odeznívá

Mráz způsobuje komplikace hlavně v železniční dopravě, kde praskají koleje. "V sobotu se ale kvůli počasí zatím nikde na dráze provoz nezastavil. Závada se ráno vyskytla v úseku Brandýs nad Orlicí - Ústí nad Orlicí, ale vlaky jezdily po druhé koleji, což při víkendovém provozu není problém," řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Chladné počasí ohrožuje také lidi bez domova. Města se jim snaží pomoci, například Praha pro ně dnes postaví třetí vyhřívaný stan.

Trvání nízké oblačnosti a pozvolné oteplování předpovídají meteorologové i na další dny.

"Že by se měly opakovat tak silné mrazy, to v příštích dnech už neočekáváme," dodal meteorolog.

Bez větších komplikací je v sobotu i provoz na silnicích, na hlavních tazích jsou jen místy namrzlé mosty.