Desítky tisíc Rusů se sešly, aby demonstrovaly proti režimu Vladimira Putina či naopak podpořily stávajícího premiéra a hlavního favorita březnových prezidentských voleb. Největší demonstrace proběhla v Moskvě, kde se sešly tisíce Putinových odpůrců i stoupenců.

"Rusko bez Putina! Rusko bude svobodné!" skandovali lidé na moskevském Blatném náměstí, kam od rána mířili odpůrci režimu, od anarchistů a komunistů přes liberály až po nacionalisty a monarchisty s bílými balonky, vlajkami a transparenty s nápisy "Nepustíme Putina do Kremlu!", "Pryč s prezidentským samoděržavím!" či "Požadujeme nové volby". Jádro však tvořili Moskvané bez jednoznačnější politické orientace.

Podle organizátorů se sešlo na 120 tisíc lidí, podle policie 36 tisíc. Ale i to by podle policie bylo více než při prosincových demonstracích po parlamentních volbách, jež kritikové hodnotili jako neregulérní. 

Vzhledem k tomu, že bylo kolem minus dvaceti stupňů, byla účast překvapivě vysoká. Přesnější počet účastníků bude tentokrát těžké odhadnout, jelikož někteří hned po příchodu na Blatné náměstí se otočili a zamířili kvůli mrazu rovnou domů. "Lidé podobně jako na předchozích demonstracích v prosinci měli od počátku dobrou náladu a netajili se odhodláním přijít znovu, pokud vláda nevyslyší jejich základní požadavky," popsala situaci z Moskvy redaktorka týdeníku Respekt Naďa Straková.

Ve stejné době začaly na moskevskou Poklonnou horu svážet autobusy Putinovy přívržence.

"Musíme zastavit mor a rozvrat, musíme hlasovat pro jediného kandidáta, který se nezaprodal Američanům, pro Vladimira Putina!" burcovali dnes naopak řečníci na Poklonné hoře na okraji širšího centra metropole, kam podle úřadů prý přišlo 138 tisíc lidí. Ministerstvo vnitra odhadlo počet účastníků této akce na 56 tisíc lidí, zatímco opozičních demonstrantů na čtrnáct a půl tisíce.

"Jsme poslední baštou proti světové říši zla," znělo z pódia, zatímco státní televize ukazovaly usmívající se tváře Putinových přívrženců, mávajících vlaječkami.

Dnešní, v pořadí už třetí velká protivládní demonstrace od prosincových parlamentních voleb, je považovaná za klíčový test protirežimní koalice, zahrnující široké spektrum politických sil, občanských aktivistů a známých umělců.

Hlavním protivníkem se momentálně jeví mráz, dosahující podle teploměru na zastávce Okťabrskaja minus 19 stupňů Celsia.

Přesto převládalo ovzduší happeningu. "Pro svobodu není špatné počasí," hlásal jeden z transparentů. "Nemrzneme, nepromineme," tvrdil jiný plakát. "Svobodu otrokovi na galejích," dožadoval se další transparent s narážkou na Putinův výrok, že v čele státu dře jako otrok na galejích. "Morálně zastaralému projektu říkáme NE!" tvrdil další o premiérově plánu vrátit se potřetí do Kremlu. "Lidé pochopili, že režimu se nemusí bát," vysvětloval umělec, který v davu pochodoval s maketou tankové věže na hlavě; prý "tankům mráz nevadí".

Protesty napříč zemí

Vzhledem k časovému posunu začaly demonstrace nejprve na východě země, účast se pohybovala od padesátky lidí lidí v Čitě a Abakanu přes asi tři stovky v Chabarovsku a Južno-Sachalinsku po dvě tisícovky v Novosibirsku.

V Čeljabinsku na Uralu se naopak na podporu stávajícího kurzu země sešlo podle policie okolo 2500 lidí. Podobně v sibiřském Kemerovu podpořila Putina tisícovka manifestantů, stejný počet se však podle policie sešel i na opoziční demonstraci.

Související