Tuniský premiér Hamádí Džibálí dnes vyzval všechny země, aby vyhostiy velvyslance Sýrie na protest proti krvavým represím tamního režimu.

Jordánské muslimské bratrstvo zas vyzvalo k bojkotu produktů z Ruska a Číny kvůli tomu, že obě velmoci v sobotu zablokovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci proti Sýrii.

"Syrský lid čeká akci. To nejmenší je společně přerušit vztahy se syrským režimem. Musíme vyhostit syrské velvyslance z arabských i ze všech ostatních zemí," prohlásil Džibálí na bezpečnostní konferenci v Mnichově den poté, co Tunisko oznámilo, že syrského zástupce v zemi vyhostí.

Džibálí kritizoval Rusko a Čínu za nepřiměřené využití jejich práva veta v Radě bezpečnosti OSN, jímž v sobotu smetly usnesení odsuzující režim prezidenta Bašára Asada a krveprolévání, které si od loňského jara vyžádalo už přes 6000 mrtvých.

"Je to právo, kterého se nezneužívá, mezinárodní společenství musí zrevidovat tento typ mechanismu," dodal Džibálí.

K Tunisanově výzvě se připojila také jemenská nositelky Nobelovy ceny za mír Tavakkul Karmánová. Zároveň žádala, aby země odvolaly své velvyslance ze Sýrie.

 

"Je to to nejmenší, co můžete udělat pro potrestání režimu Bašára Asada. Rusko a Čína musejí přijmout morální zodpovědnost za masakry," zdůraznila Karmánová.

Povolení zabíjet

Jordánské hnutí Muslimské bratrstvo vyzvalo k bojkotu ruských a čínských výrobků.

Veto Ruska a Číny znamená účast obou zemí na krveprolévání v Sýrii," poznamenal vůdce bratrstva Hamad Saíd. Peking a Moskvu vyzval, aby se postavily na stranu syrského lidu, a nikoliv režimu.

Rovněž Syrská národní rada, která sdružuje většinu opozičních proudů v zemi, prohlásila, že rusko-čínské veto dalo Asadovu režimu povolení zabíjet.

Rozhodnutí obou zemí rada ve svém komuniké prohlásila za nezodpovědné, jelikož dovoluje syrskému režimu beztrestně zabíjet.

Na ruku syrské vládě

Radost z postoje obou velmocí naopak vyjádřil syrský vládní tisk. Deník Tišrín podle agentury AP napsal, že úřady budou pokračovat v úsilí o nastolení stability v zemi.

Podle listu veto představuje podnět pro Damašek, aby pokračoval s ohlášenými politickými reformami, které zahrnují návrh nové ústavy a parlamentní volby.