Centrální část Filipín v pondělí ráno zasáhlo silné zemětřesení, které si podle nejnovější bilance filipínské armády citované agenturou AFP vyžádalo nejméně 43 mrtvých.

Další blíže neupřesněný počet lidí zůstává pod troskami zřícených domů. Minimálně 40 následných otřesů na nejhůře postiženém ostrově Negros si vynutilo uzavření vládních úřadů a škol, informovala agentura Reuters.

Záběry filipínské televize ukázaly lidi vybíhající v panice z obchodů, kanceláří a škol, plačící žáky a obyvatele shromažďující se na otevřených prostranstvích. V některých oblastech bylo přerušeno elektrické vedení i telekomunikační služby.

Záchranáři s krumpáči a lopatami v rukou stále pátrají po možných přeživších pod ruinami budov, jejichž zničení mají na svědomí otřesy či jimi způsobené sesuvy půdy.

V horské vesnici Planas, asi 15 kilometrů od města Guihulngan v provincii Negros Oriental, sesuv půdy zavalil až tři desítky domů a připravil o život 29 lidí, sdělil starosta města Ernesto Reyes telefonicky agentuře AFP.

V Guihulnganu, který má asi 180 tisíc obyvatel, zatím napočítali 11 mrtvých, mezi nimiž jsou i žáci zřícené místní základní a střední školy a lidé nakupující ve veřejné tržnici, která také spadla. Asi stovka lidí utrpěla zranění.

Pomáhá armáda i policie

Do záchranných akcí byla nasazena i policie a armáda. Potraviny a léky čekají v provinční metropoli Dumaguete, ale kvůli poškozeným silnicím a mostům nemohou být dopraveny do zasažených vesnic, uvedla agentura AP.

Epicentrum zemětřesení, které udeřilo v 11:49 místního času (4:49 SEČ), bylo lokalizováno v moři zhruba 72 kilometry severně od Dumaguete. Různé seizmologické úřady stanovily sílu otřesů mezi 6,7 stupně a 6,9 stupně Richterovy škály.

Úřady krátce vydaly varování před lokální přívalovou vlnou tsunami. Vyšší vlny ve městě La Libertad, rovněž v provincii Negros Oriental, způsobily zhroucení třípatrové kancelářské budovy, z níž však zaměstnanci včas utekli, a spláchly pět bambusových a dřevěných chat v pobřežním letovisku. Větší škody však nenapáchaly.

V horské vesnici Solongon u města La Libertad sesuv půdy pohřbil blíže neznámý počet osob. Také k nim se nyní záchranáři s lopatami a motorovými pilami snaží dostat. Z místa údajně slyšeli volání o pomoc. Ve městě La Libertad prý popraskaly tři klíčové mosty a jsou neprůjezdné.

Dva mrtvé, včetně jednoho dítěte zabitého zřícenou betonovou ohradou, registruje město Tayasan, nacházející se v těsné blízkosti epicentra. Další dítě zahynulo ve městě Jimalalud v kostele, jehož zeď spadla během probíhajícího pohřbu.

"Zatím je jedna oběť, ale nemůžeme ještě potvrdit rozsah škod na budovách," řekl v telefonickém rozhovoru agentuře AP policejní důstojník z Tayasanu Alfred Vicente Silvosa. V oblasti jsou podle něj stále následné otřesy, a proto lidé zůstávají venku na náměstí. "Cítil jsem, jak se budova třese, proto jsem běžel ven... Počítače, regály, talíře, šálky na kávu, dřez, všechno se třáslo," dodal Silvosa.

Kromě provincií Negros Occidental a Negros Oriental byly otřesy cítit také na ostrově Cebu, kde trvaly půl minuty.

Filipínské souostroví leží v takzvaném Ohňovém prstenci, kde je velmi častá seizmická a sopečná aktivita. V roce 1990 zemětřesení o síle 7,7 stupně připravilo o život v Luzonu téměř 2000 lidí.

Související