V Rusku nejsou žádní političtí vězňové a vyhlásit amnestii nemá v nejbližší době smysl. Prohlásil to v pondělí ruský premiér Vladimir Putin v besedě se skupinou ruských politologů v Kremlu.

"Řekněte mi jméno jediného člověka, který sedí ve vězení z politických důvodů," vyzval přítomné předseda ruské vlády.

Putin se vyslovil pro zlepšení podmínek ve věznicích a pro humanizaci ruského trestního práva. Pro široce založenou amnestii ale podle něj důvody nejsou.

"Dost dobře nerozumím tomu, co se skrývá pod pojmem politická amnestie," poznamenal premiér. "V Rusku podle mě, sláva Bohu, žádní političtí vězňové nejsou. Hodně se o nich mluví, ale žádná jména nepadají. Kdyby mi řekli jméno alespoň jednoho člověka, který sedí ve vězení z politických důvodů," konstatoval.

Skuteční bojovníci za lidská práva, ochotní odsedět si desítky let ve vězení jako jihoafrický předák Nelson Mandela, v dnešním Rusku nejsou. Některé politické aktivisty podle premiéra "zavřeli na 15 dní, ale už jsou dávno na svobodě".

Putin měl očividně na mysli aktivisty ruské liberální a radikální opozice, kteří pravidelně pořádají v centru Moskvy nepovolené protestní demonstrace.

Protesty většinou končí zadržením organizátorů, z nichž mnozí si pak odpykávají několikadenní tresty vězení. Výjimkou byly tři mohutné protivládní demonstrace, které moskevská radnice po prosincových parlamentních volbách povolila.

Za pravého politického vězně či vězně svědomí ruští liberální aktivisté považují bývalého mocného podnikatele Michaila Chodorkovského, který si na severu Ruska odpykává dlouholetý trest vězení za údajné krádeže ropy, podvody a defraudace. Z vězení má bývalý šéf kdysi mocné ropné společnosti Jukos vyjít až v roce 2016.

Ruská liberální veřejnost a mnohé západní státy proces s Chodorkovským označily za zpolitizovaný a za jeho inspirátora a původce právě premiéra Putina.

Související