Zahraniční obchod České republiky skončil v loňském roce přebytkem 191,4 miliardy korun, což je meziročně o 70,2 miliardy korun lepší výsledek. V samotném prosinci obchodní bilance skončila přebytkem 10,5 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o 10,4 miliardy korun. Oznámil to v úterý Český statistický úřad.

Výsledek výrazně překonal dosavadní rekord z roku 2009, kdy byl přebytek 149,6 miliardy korun, uvádí Asociace exportérů.

V loňském roce meziročně vzrostl vývoz o 13,2 procenta a dovoz o 10,9 procenta. Obrat zahraničního obchodu stoupl o 596,5 miliardy korun na 5,5408 bilionu Kč.

"Ke zlepšení bilance došlo hlavně u strojů a dopravních prostředků, kde ve srovnání s lednem až prosincem 2010 vzrostl přebytek o 105,3 miliardy Kč. Prohloubil se naopak schodek obchodu s minerálními palivy o 38,2 miliardy Kč a chemickými výrobky o 18,8 miliardy Kč," uvedl ČSÚ.

Zahraniční obchod se státy Evropské unie loni skončil přebytkem 670,4 miliardy Kč, který byl meziročně o 71,9 miliardy Kč vyšší. Se státy mimo EU se schodek prohloubil o 1,7 miliardy Kč na 478,9 miliardy Kč. Přebytek se zvýšil v obchodě s Německem, Francií a Slovenskem. Přechodem ze schodku do přebytku se zlepšila obchodní bilance s USA a deficit klesl v obchodě s Ruskem.

Jak upozorňuje analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek, export do Ruska meziročně vzrostl o téměř 60 procent, což je mimořádné. Podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda šlo v případě Ruska hlavně o nárůst strojírenských výrobků a dopravních prostředků včetně vývozu Škoda Auto.

Bilanci obchodu nejen s Ruskem ale také citelně zlepšil pokles dovozu spotřebního zboží. Domácí obchodníci vyprazdňují sklady z obavy, že Češi budou kvůli krizi méně utrácet, upozorňuje analytik.

 

Schodek se naopak prohloubil v obchodě s Čínou.

Přebytek prosincového zahraničního obchodu byl nejvyšší prosincový od roku 2009, dokdy byl poslední měsíc roku vždy ve schodku, uvedl ČSÚ.

Pozor na závislost na Evropě

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka dosažená čísla svědčí o vysoké konkurenceschopnosti českých exportérů a zahraničních firem, které podnikají na českém území.

"Výsledky loňského roku zároveň dávají závazek pro letošek. Exportéry v něm čeká mnoho neznámých, přičemž za klíčovou proměnnou lze označit poptávku ze zemí EU. Přílišné soustředění na Evropu by se však mohlo podnikům vymstít," upozornil.

V prosinci se meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 10,1 procenta a dovoz o 5,1 procenta.

"Předstih růstu vývozu před dovozem trvá již čtvrtý měsíc. Vlivem oslabení koruny vůči oběma hlavním měnám rostl zahraniční obchod pomaleji při přepočtu na eura a dolary než obchod vyjádřený v českých korunách," dodali statistici.