Putin má na seznamu oficiálních důvěrníků 499 lidí. Ti za něj smí s "požehnáním" ústřední volební komise agitovat před prezidentskými volbami v březnu.

Více než 200 důvěrníků tvoří lidé známí i za hranicemi Ruska - třeba fotbalista londýnského Arsenalu Andrej Aršavin, mnohonásobný šampion v krasobruslení Jevgenij Pljuščenko, tyčkařka Jelena Isinbajevová nebo šestinásobná olympijská vítězka v běhu na lyžích Ljubov Jegorovová.

Aršavin před pěti lety za Putinovu stranu kandidoval do městského sněmu v Petrohradu, později se mandátu vzdal.

Pljuščenko sice byl do petrohradského sněmu zvolen za konkurenci, nicméně před časem prohlásil, že má být Putinovi za co vděčný: "S Putinovým příchodem k moci začali sportovci dostávat pravidelně peníze. Jako olympijský vítěz mám penzi, a to je velké plus. Pro nikoho není tajemství, že po skončení kariéry sportovec přechází k jiné práci a vydělává velmi málo," konstatoval.

Stranou nezůstaly ani múzy, a tak se zapojil třeba moskevský divadelník Oleg Tabakov, zpěvačka Naděžda Babkinová, popuární šansoniér Stase Michailov nebo autor rockové opery Junona a Avos Alexej Rybnikov.

Odmítnout si troufl snad jen šéfredaktor nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov, ačkoliv mu místo nabídl osobně Putin.

Prezidentské volby se v Rusku konají 4. března. Ačkoliv je nynější premiér jejich favoritem, sílí mezi příslušníky ruské střední třídy odpor proti jeho zvolení. O víkendu se v Moskvě konal pochod Za čestné volby,kterého se zúčastnilo přes 100.000 lidí.

Související