Velení říční dopravy v Bělehradě oznámilo přerušení dopravy na Dunaji mezi Kostolacem a Djerdapem v délce více než 170 kilometrů.

"Místy je Dunaj ze sto procent pokryt ledem a zdymadla jsou zamrzlá," uvedl mluvčí říční plavby.

V přístavu Veliko Gradište, asi 130 kilometrů východně od Bělehradu, je zablokováno asi třicet plavidel. Srbské úřady podle tohoto zdroje zatím nerozhodly o použití ledoborců.

V Rakousku bylo podle tamního ministerstva dopravy zavřeno několik zdymadel u hranic s Německem, a to u Aschbachu, Ottensheimu a Wallsee, což je třetina rakouských zdymadel na Dunaji.

V Maďarsku je připraveno k zásahu třináct ledoborců, ale zatím čistí jen dva přístavy, Baja na jihu a Györ na západě. Říční doprava nebyla přerušena, ale je pomalejší.

Maďarské úřady se obávají, že pokud budou nadále trvat mrazy jako v posledních dnech, mohl by Dunaj příští týden zamrznout na celé ploše. Na jihu země led pokrývá již 60 procent řeky.

V Bulharsku led znovu pokryl 20 procent vodní plochy u hranic se Srbskem a mezi přístavy Nikopol a Silistra je vodní hladina pokryta ledem v délce 200 kilometrů.

V deltě Dunaje na východě Rumunska byla zcela přerušena doprava na dvou ramenech řeky, a to Chilia a Sfantu Gheorghe, uvedl prefekt župy Tulcea Vasile Gudu.

Provizorní využití hráze

Obce jako Sfantu Gheorghe, kam je přístup jen po vodě, zásobují úřady díky hrázi postavené podél Černého moře, která je využívána jen v naléhavých případech a umožňuje přístup i do další lokality.

Pro případ akutní lékařské pomoci je připraven vrtulník evakuovat lidi.

Rameno Sulina, které má největší význam pro říční plavbu mezi Černým mořem a obchodními přístavy na Dunaji, je podle Gudua otevřeno, ale za zimních podmínek. Plavbu zde usnadňují čtyři ledoborce.

Související