Bývalý senátor Rick Santorum se v noci na středu stal překvapivým vítězem tří hlasování o republikánském kandidátovi na prezidenta Spojených států.

Uspěl v symbolických primárkách ve státě Missouri i při volebních shromážděních v Minnesotě a Coloradu. Byť to neznamená přímý zisk žádného delegáta, kteří na celostátní stranické konferenci v srpnu rozhodnou o nominaci, jde o velké povzbuzení pro politika.

V republikánském souboji zatím Santorum zůstával ve stínu bývalého massachusettského guvernéra Mitta Romneyho a bývalého šéfa Sněmovny reprezentantů Newta Gingriche.

Výsledek má svou hodnotu, přestože primárky v Missouri američtí komentátoři označují za soutěž krásy. Delegáti na srpnovou nominační konferenci strany v Tampě na Floridě se tu budou vybírat na volebních shromážděních až 17. března.

Později se delegáti budou vybírat i v Minnesotě a Coloradu. Úspěch na místních shromážděních ale napovídá o síle kandidátů. V Coloradu jsou navíc v nynějším hlasování zvolení delegáti "vázáni ctí", aby podpořili vítězného kandidáta.

Dosavadní favorit Romney v Minnesotě při výběru republikánského kandidáta na prezidenta v roce 2008 vyhrál. Letos skončil až třetí. Ještě více šokující porážku mu pak Santorum udělil v Coloradu, které se považovalo za jasnou Romneyho kořist. Před čtyřmi lety tu získal 60 procent hlasů. Letos zde ale za mnohem nižší účasti podlehl bývalému senátorovi, který je vyznavačem konzervativních hodnot.

Politik nyní může poukazovat na to, že pozice favorita primárek Romneyho, kterou nedávno upevnila jeho výrazná výhra na Floridě, není tak silná, jak se zdá. Může také argumentovat, že právě on, a ne Gingrich, který nicméně například v Missouri nebyl na kandidátní listině, je skutečnou konzervativní alternativou Romneymu.

Ve svém projevu po vítězné noci ale Santorum upozornil, že v republikánském souboji jde o něco jiného.

"Nestojím tady, abych tvrdil, že jsem konzervativní alternativou Mitta Romneyho. Stojím tady, abych byl konzervativní alternativou Baracka Obamy," řekl svým příznivcům a ostře současného prezidenta z řad demokratů kritizoval jako elitáře, který chce lidem rozkazovat, co mají dělat a jak mají žít.

Romney: John McCain taky párkrát prohrál

Romney po porážkách v Minnesotě a Missouri Santorumovi blahopřál. Vyjádřil ale přesvědčení, že to nakonec bude on, kdo získá republikánskou nominaci. Připomenul, že senátor John McCain před čtyřmi lety prohrál mnoho států, a stejně nakonec nominaci strany na šéfa Bílého domu získal.

Bývalý massachusettský guvernér zatím vyhrál primárky v New Hampshiru a na Floridě a hlasování v Nevadě. Santorum měl dosud na kontě jen úspěch na volebních shromážděních v Iowě. V Jižní Karolíně pak zvítězil Gingrich. Poslední účastník republikánského souboje, kongresman Ron Paul, na úspěch stále čeká.

Uchazeči o republikánskou nominaci na prezidenta USA pro její získání potřebují podporu 1144 delegátů. Vedoucí Romney jich zatím podle stanice CNN má 100, druhý Gingrich 35, Paul 15 a Santorum 11.