Proti prezidentovi Gurbangulimu Berdymuhamedovovi se o víkendu postavilo sedm turkmenských politiků. Nakonec získali jen 2,5 procenta, voliči totiž rozhodli o vítězství svého favorita rekordními 97 procenty.

Co nyní s prezidentovými soupeři nyní bude, není jasné. Ruská média se ale shodují, že se může opakovat propouštění jako po prezidentských volbách minulých. Dříve nebo později odejdou ze svých funkcí a zmizí, přinejmenším z politického života, komentují. 

Naposledy proti "otci vlasti" kandidovalo pět politiků. Psal se rok 2007 a Berdymuhamedov tehdy získal 87 procent hlasů, píše zpravodajský server Lenta.ru. A nejméně čtyři z nich brzy čekal "trest".

Náměstek ministra ropného průmyslu a přírodních zdrojů Išanguly Nuryjev, který tehdy dostal 2,38 procenta hlasů, byl měsíc po volbách zatčen a odsouzen k dlouholetému vězení. Informace o jeho zatčení turkmenský tisk ani nepřinesl.

Orazmurad Garadžajev, pro něhož se při hlasování v roce 2007 vyslovilo 1,55 procenta voličů, byl po volbách odvolán z funkce starosty města Abadan a od té doby o jeho osudu není nic známo.

Kandidovali ministři a ředitelé

Aširnijaz Pomanov, který dostal 1,31 procenta hlasů, byl z funkce starosty města Turkmenbaši vyhozen dva roky po něm. O místo přišel i šéf Lebapského okresu Muchammetnazar Gurbanov, který dostal 2,37 procenta hlasů.

Letos se mezi kandidáty na funkci prezidenta zařadili dva ministři, takže brzy lze očekávat změny v turkmenské vládě, píše ironicky Lenta.ru.

O své posty se mohou obávat i šéfové velkých turkmenských podniků, například ředitel správy plynařského monopolu Turkmengaz Kakageldy Abdyllajev, šéf státního bavlnářského koncernu Esendurdy Gajypov nebo Gurpanmammet Mollanyjazov, ředitel opravárenského trustu Něbitgazdujpliabatlajyš.

Související