Šéfredaktor rádia Echo Moskvy Aleksej Venediktov ráno oznámil, že jeho většinový akcionář, společnost Gazprom-Media, požaduje předčasný odchod představenstva rádia.

Holdingu, jenž patří polostátnímu plynárenskému koncernu Gazprom, se podle členů představenstva nelíbí ustavičná kritika Kremlu, která se v rádiu objevuje.

Gazprom vlastní 66 procent akcií Echa Moskvy, zbytek novináři rádia. Jednou z pravomocí představenstva je na tři roky volit šéfredaktora. Venediktov v této souvislosti uvedl, že z funkce šéfredaktora neodchází, protože mu podle stanov rádia zbývají ještě dva roky.

Ke změnám v představenstvu rádia přitom dochází necelé tři týdny před prezidentskými volbami, v nichž kandiduje současný premiér Vladimir Putin, a jen několik týdnů po sérii masových protestů namířených proti němu.

V komuniké, které novináři-akcionáři Echa Moskvy ráno publikovali na svých webových stránkách, především nerozumí tlaku na odchod dvou nezávislých členů představenstva – Aleksandra Makovského a Jevgenije Jasina, kteří pomáhali v rozvoji rádia jedenáct let.

"Rozumíme, že Gazprom-Media nemohla nereagovat na kritiku vysokých vládních představitelů Ruska. Ujišťujeme však naše posluchače, že redakční politika Echa Moskvy byla a nadále bude zakládána na zákonech Ruské federace jako předtím," stojí v komuniké rádia.

Gazprom-Media zatím situaci nekomentovala. Tiskový mluvčí premiéra Dmitrij Peskov však podle tiskové agentury RIA Novosti uvedl, že odvolání představenstva určitě nesouvisí s kritikou předsedy vlády, ale že se nejspíš jedná o vnitrofiremní změny.

 

Nezávislý člen představenstva Echa Moskvy Jasin v rozhovoru pro deník Kommersant řekl, že iniciativa podle něj nepřišla z Gazprom-Medií, ale seshora.

"Nové představenstvo podle mě nemůže měnit stanovy. Ale žijeme v zemi, kde je zákon relativní, proto tu žádné záruky poskytovat nemohu," odpověděl Jasin na otázku, zda je možné odvolat Venediktova z postu šéfredaktora.

Putin: Poléváte mě průjmem

Po nástupu Putina do prezidentské funkce a následném rušení a znárodňování soukromých medií, zůstalo Echo Moskvy jednou z posledních bašt nezávislé žurnalistiky. Ta se naplno projevila po skončení nedávných ruských parlamentních voleb, které rádio kritizovalo pro jejich netransparentnost a dávalo prostor pro vyjádření opozici.

Putin kritiku neunesl a nedávno si Venediktovovi postěžoval, že ho Echo Moskvy "polévá průjmem od rána do večera". "Tohle byl valentýnský dárek od Gazprom-Medií," zažertoval v úterý v reakci na odvolání představenstva Venediktov na Twitteru.

Novináři-akcionáři rádia a akcionáři Gazprom-Medií už odsouhlasili kandidáty do nového představenstva. Hlasovat se o něm bude 29. března.

Související