Zesnulý vůdce Severní Koreje Kim Čong-il se se svým otcem a zakladatelem komunistického státu Kim Ir-senem dočkal netradičního zvěčnění na koních.

Bronzové jezdecké sousoší v nadživotní velikosti bylo v úterý odhaleno v centru metropole Pchjongjangu. Slavnosti za přítomnosti armádních a politických špiček se nicméně nezúčastnil Kim Čong-ilův syn a nástupce v čele země Kim Čong-un, uvedla agentura AP.

Kim Čong-ilovi, který zemřel v polovině prosince a kterému by ve čtvrtek bylo 70, se tak dostalo posmrtného zadostiučinění.

Dlouhodobě totiž plánoval nechat nad Pchjongjangem postavit jezdeckou sochu jeho otce, který má po zemi sochy, jež ho znázorňují poněkud usedleji většinou vestoje.

Takové samostatné sochy se ovšem má na kopci Mansu nad Pchjongjangem v brzké dočkat také Kim Čong-il, který za života o takovéto zvěčnění neusiloval. V roce 1999, kdy přišel takový návrh před jeho 60. narozeninami, dal najevo, že se na to necítí "připraven".

Vytvoření jezdeckého sousoší vysokého 5,7 metru nařídil Kim Čong-un před dvěma měsíci, tedy těsně po Kim Čong-ilově smrti.

 

Podle experta na Koreu Petera Becka je znázornění Kim Čong-unových přechůdců jako bohů nezbytné pro režim, který funguje na dědičném principu. Nový vůdce tak buduje na těchto symbolech svou legitimitu.

Související