Přejmenovávání měst a ulic není nic nového. V Rusku po pádu Sovětského svazu změnili Leningrad zpět na Petrohrad, v Česku po sametové revoluci Gottwaldov na Zlín.

Zatímco takové změny vždy posvěcovaly úřady, protivládní vzbouřenci v Sýrii se rozhodli spolehnout sami na sebe: Postupně na aplikaci Google Maps přejmenovávají klíčové ulice, mosty a náměstí na počest revolučních hrdinů.

"Zaslouží si, aby si je Syřané zapamatovali. Vytvářejí nové dějiny," řekl pro deník Washington Post představitel exilové syrské národní rady Rwadan Ziadeh.

Jedna z hlavních ulic v Damašku, která se oficiálně jmenuje po zesnulém otci současného prezidenta Bašára Asada, tak například na Googlu nese jméno Ibrahima al-Kašoše, autora popěvku "Do toho, Bašáre, vypadni". Vládní jednotky ho zabily v červenci minulého roku.

Inspirace Kaddáfím

K podobnému případu došlo loni v srpnu na mapě libyjského hlavního města Tripolisu. Po pádu diktátora Muammara Kaddáfího se přes noc změnil název hlavního "Zeleného náměstí" na původní "Náměstí mučedníků".

Jak je něco takového na aplikaci Google Maps vůbec možné? Odpovědí je postup, kterému se říká "crowdsourcing" (spojení slov "crowd", tj. dav, a "source", tj. zdroj) a Google jej používá proto, aby jeho mapy byly co nejaktuálnější. O názvu měst, ulic a dalších míst nerozhoduje úředně stanovená autorita, ale hlasováním sami uživatelé internetu.Přejmenovaná ulice v Damašku

"Řídíme se tím, co nám napoví uživatelé z řad veřejnosti," vysvětluje pro Washington Post mluvčí společnosti Deanna Yick. Pokud je počet hlasů volajících po úpravě názvu dostatečně velký, editor Googlu změnu schválí.

Internetový gigant se tak ovšem dostává na tenký led. "Proč se Google stará o změnu názvů našich ulic?" ptal se syrský vyslanec Bašár al-Džafárí v OSN. Firma se podle něj tímto "nehorázným porušením toponomastických pravidel" přidala na stranu "zahraničního spiknutí" proti Sýrii.

Bašár Asad vyhlásil na 26. února v zemi referendum o návrhu nové ústavy. Počítá v ní s politickým pluralismem, čímž se snaží oslabit masové protesty, které začaly loni v březnu. USA informaci o referendu označily za výsměch.

V zemi se totiž v posledních dnech dál zintenzivňují vládní útoky na vzbouřence. Jen ve městě Homs, které je baštou odporu, od začátku února zemřelo více než 300 lidí, uvedla OSN.

Související