Deset velvyslanců zemí střední a východní Evropy se v pátek sejde se šéfem nizozemské diplomacie Urim Rosenthalem.

Chtějí, aby jim podal vysvětlení ohledně výzvy krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV), která podporuje vládu v parlamentu, aby Nizozemci udávali "nekalosti" páchané lidmi z nových členských zemí Evropské unie.

Diplomaté nových zemí Evropské unie, včetně České republiky, už v dopise vyzvali nizozemskou vládu, aby se distancovala od iniciativy PVV, kterou označili za diskriminační.

Nizozemský premiér Mark Rutte ve čtvrtek ubezpečil svého českého kolegu Petra Nečase, že názory PVV na občany východní a střední Evropy nijak nevyjadřují stanoviska nizozemské vlády.

PVV, kterou vede známý radikál a kritik islámu a přistěhovalectví Geert Wilders, zajišťuje pravicovému menšinovému kabinetu většinu hlasů v parlamentu, kde má tato silně euroskeptická a nacionalistická formace 24 ze 150 poslaneckých křesel.

"Kašlu na Brusel"

Ve výzvě se PVV na svém webu minulý týden lidí řečnicky ptala: "Vadí vám nepravosti ze strany zemí střední a východní Evropy? Nebo jste ztratili vaše zaměstnání kvůli nějakému Polákovi, Bulharovi, Rumunovi či jinému státnímu příslušníkovi ze zemí střední a východní Evropy? Vyslechneme vás."

Nový server PVV odsoudila hned po jeho zpuštění Evropská komise. Server je podle ní zcela v rozporu s principy svobody a volného pohybu osob v Evropské unii.

"Server PVV vyzývá otevřeně lidi k netoleranci. Apelujeme na nizozemské občany, aby se k této netoleranci nepřipojovali. Měli by naopak na webu PVV jasně vyjádřit, že Evropa je místem svobody. Netolerance nemá na našem kontinentu místo," uvedla 10. února v prohlášení komisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Vivianne Redingová.

"Kašlu na Brusel," reagoval na její slova rozporuplný šéf PVV Wilders. "Máme již 32 tisíc oznámení," tvrdil den po spuštění serveru podle nizozemské agentury ANP vlivný šéf místní krajní pravice.

Související