Od vzniku samostatného Kosova uplynuly čtyři roky. Zemi trápí vysoká kriminalita a korupce, s níž se jenom obtížně vypořádává stále ještě vznikající justice. Na její postupnou profesionalizaci mají přitom klíčový vliv Češi - šéfkou mezinárodního týmu prokurátorů mise Eulex, kteří v Kosovu vyšetřují nejvážnější zločiny, je totiž od února Česka Jaroslava Novotná.

Kromě ní v nejmladší evropské zemi působí další dva tuzemští soudci a dva žalobci.

Kdo je kdo

Jaroslava Novotná

- původně prokurátorka z Nejvyššího státního zastupitelství, kde měla na starost mimo jiné vyšetřování drogové trestné činnosti. V Kosovu má pod sebou tým více než dvaceti žalobců z celého světa. Než nabídku v misi Eulexu přijala, radila se o tom i se svými dvěma kamarády, kteří už v Kosovu byli – Petrem Klementem a Adamem Bašným. Ve své funkci bude rok.

Petr Klement

- pobýval v Kosovské Mitrovici od podzimu 2010, v lednu 2012 se vrátil zpět do Brna, kde bude pracovat v kabinetu Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Adam Bašný

- prokurátor, známý z kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka, na Balkán odjel v létě. Kromě něj nyní v zemi pobývá ještě Miroslav Pecka z pražského Vrchního státního zastupitelství.

„Nejde jen o to vystavět v Kosovu demokratickou a na evropských standardech fungující justici, ale pomoci vytvořit skutečně demokratický právní stát na území, které bylo tolik v minulosti zkoušené a které ještě stále má  mnoho problémů k řešení,“ vysvětluje Jaroslava Novotná v rozhovoru pro server IHNED.cz, s čím do kosovské metropole Prištiny na konci ledna přijela.

Šéfka mezinárodního týmu prokurátorů mise Eulex Jaroslava NovotnáJaké jsou vaše čerstvé dojmy z Kosova?

V Kosovu jsem teprve od 1. února, takže mám opravdu prozatím jen omezené informace, zkušenosti či dojmy. Jsem si ale už v tomto okamžiku jistá, že mise přináší našim kosovským kolegům pro jejich denní práci na prokuratuře a soudech velkou podporu. Dosud jsem se setkala s velmi milými lidmi, kteří jsou ochotní pomoci v nepříjemné situaci, a co je pro mou práci důležité, s velmi pracovitými a vzdělanými místními kolegy.

Radila jste se před odjezdem do Kosova s Petrem Klementem či Adamem Bašným, kteří tam působili už před vámi?

Samozřejmě, tito kolegové – a ráda bych ještě zmínila Miroslava Pecku, který je státním zástupcem Vrchního státního zastupitelství v Praze a působí tady v Prištině – byli pro mě velmi otevřeným zdrojem informací, pokud jde o činnost prokurátorů Eulex v Kosovu. Víte, v České republice se vlastně všichni známe a tito kolegové jsou mými dlouholetými přáteli, takže jsem s nimi mluvila nejen o důležitosti a těžkostech v jejich práci tady, ale i o zvláštnostech života v Kosovu vůbec.

Odsud to vypadá, že Česko má v justičních strukturách Eulexu nadstandardní zastoupení. Je to tak?

Dá se opravdu říct, že přinejmenším v justičním komponentu jsou čeští soudci a státní zástupci prostě vidět. Petr Klement zde začal, a s trochou nadsázky chci říct, že pozvedl prapor hodně vysoko. Teď odjel domů, takže jsou zde nyní dva soudci a tři státní zástupci, kteří reprezentují Českou republiku.

Jak náročné bylo výběrové řízení na post šéfky prokurátorů Eulexu? Víte, kolik konkurentů jste musela porazit?

Vlastně není možné říct příliš mnoho zvláštního o výběrovém řízení. Postup byl prostý – dostala jsem otázku a odpověděla na ni. To bylo vše. Musím být ale upřímná, připravovala jsem se dost důkladně. Hodně jsem četla o vývoji na Balkánu, hovořila jsem s lidmi, kteří jsou s tímto regionem nějak spojeni. Nevěděla jsem, kolik kandidátů aspirovalo na tuto pozici. Přiznám se, že by to pro mě nebylo vůbec důležité, já jsem chtěla nabídnout své osobní schopnosti, znalosti a zkušenosti. Už vlastní pohovor byl pro mě velmi zajímavou rozmluvou s lidmi, které jsem neznala a které bych samozřejmě jinak nepoznala.

Už jste byla dříve na nějaké misi?

Ne, tohle je má první mise. Jediná podobná zkušenost pro mě byla mé působení jako zástupkyně národního člena České republiky v Eurojustu, kdy jsem pracovala s Pavlem Zemanem, tehdy státním zástupcem Nejvyššího státního zastupitelství. Práce v tomto mezinárodním prostředí mi tehdy hodně dala a možná právě motivovala k tomu, že jsem se přihlásila do výběrového řízení na svou dnešní pozici.

Rozhovor s bývalým státním zástupcem Petrem Klementem, který v Kosovské Mitrovici působil od podzimu 2010 do ledna 2012, přináší páteční vydání HN.

ctete patek