Francie a Británie podepsaly dohody o konkrétních společných průmyslových projektech v jaderné energetice i vojenské oblasti.

Na setkání francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a britského premiéra Davida Camerona v Paříži se ale  hovořilo také o vývoji a řešení situace v Sýrii a Íránu.

Kontrakt na brzkou výstavbu jaderné elektrárny v anglickém Hinkley Pointu má hodnotu kolem 500 milionů liber (15,1 miliardy korun). Do roku 2025 chtějí Britové podle stanice BBC postavit s pomocí Francouzů celkem osm nových jaderných elektráren.

Ve vojenské oblasti hodlají vyvinout především bezpilotní bojový letoun nové generace. Rozvinout také chtějí moderní telekomunikační velitelské systémy svých armád. Některé zdroje hovoří o společném vývoji nové rakety proti lodím.

"Jsme dvě velmoci s jadernou energetikou a dáme dohromady naše odborné znalosti, abychom posílili naše průmyslové partnerství, zlepšili jadernou bezpečnost a podpořili zaměstnanost. Dnes podepsané dohody vytvoří v Británii více než 1500 pracovních míst," řekl Cameron.

Dohody v jaderné energetice označil za "nejvyšší úroveň bilaterální spolupráce obou zemí od druhé světové války".

Francouzsko-britský summit měl podle komentářů zmírnit napětí, které mezi oběma zeměmi vyvolalo hlavně nedávné odmítnutí Londýna připojit se ke smluvním opatřením k řešení dluhové krize v Evropě. Británie také těžce nesla, že Francie nedávno přesvědčila bývalou britskou kolonii Indii, aby koupila francouzské, a ne britské stíhačky.

"Snažíme se sblížit naše postoje," prohlásil bez dalšího upřesnění Sarkozy ke spolupráci obou zemí v rámci Evropské unie po jednání na společné tiskové konferenci.

Proti syrskému režimu

"Dnešní summit ukazuje sílu a hloubku vztahů Británie s Francií... Rok po (námi vojensky podpořené) lidové vzpouře v Libyi pracujeme společně na postojích proti vražednému syrskému režimu a za znemožnění toho, aby Írán měl jadernou zbraň," zdůraznil Cameron.

Britský konzervativní premiér také na tiskové konferenci při jednodenním pobytu v Paříži veřejně podpořil Sarkozyho snahu získat druhý mandát v nadcházejících prezidentských volbách, ve kterých dosavadní průzkumy očekávají vítězství kandidáta opozičních socialistů.

"Svému příteli přeji hodně štěstí v bitvě, kterou povede," řekl Cameron. V narážce na tradiční rivalitu mezi Francouzi a Brity žertem poznamenal, že to ale s aktivní podporou nebude přehánět, protože by to Sarkozymu mohlo i ublížit. "Tato podpora mě těší," ujistil ho francouzský prezident.

Související