Do syrského přístavu Tartús dorazila dvě íránská vojenská plavidla. Mají se údajně podílet na výcviku syrského námořnictva. Informovala o tom v pondělí íránská zpravodajská síť IRINN.

Írán je spojencem Sýrie a v době téměř rok trvajících nepokojů poskytuje Damašku i finanční podporu.

Posádky torpédoborce Naghí a zásobovací lodě Charg mají podle IRINN syrské armádě poskytnout výcvik podle dohody o vojenské spolupráci mezi Teheránem a Damaškem. Povahu tohoto výcviku ale zdroj neupřesnil.

Od revoluce z roku 1979 je to teprve podruhé, co se íránské válečné lodi dostaly do Středozemního moře. Poprvé vyslal Teherán dvě plavidla Suezským kanálem loni v únoru. Také jejich cílem byla Sýrie, a tehdy se hovořilo o testovací misi po pádu egyptského prezidenta Husního Mubáraka.

Izrael nyní stejně jako před rokem pohyb íránských plavidel v blízkosti svých břehů monitoruje. USA se obávají eskalace konfliktu mezi oběma státy a v posledních dnech zvýšily tlak na Izrael, aby ho odradily od možného vojenského útoku na Írán.

Íránský ministr obrany Ahmad Vahídí o plavbě prohlásil, že Írán "upevňuje svou přítomnost v mezinárodních vodách, což je jeho přirozené právo a také důkaz jeho rostoucí námořní síly".

Načasování plavby do Sýrie ale vyvolává obavy, protože násilí v Sýrii přibývá. Teherán represe proti civilnímu obyvatelstvu neodsoudil, ačkoli se Damašek kvůli násilnostem dostal do izolace mezi arabskými zeměmi. sy map

Asadovi vojáci chtějí obsadit Homs

Podle syrských opozičních aktivistů citovaných agenturou AP dorazily v pondělí k syrskému městu Homs další tanky, které posílily jednotky obléhající toto centrum protestů proti režimu prezidenta Bašára Asada. Podle aktivistů se zřejmě vojáci chystají k ofenzivě, při které by převzali kontrolu nad čtvrtěmi ovládanými opozicí.

Při ostřelování čtvrti Bábá Amr podle aktivistů syrská armáda nijak nerozlišuje mezi vojenskými a civilními cíli. Britská organizace Syrian Observatory for Human Rights uvedla, že dnes v této čtvrti při ostřelování zemřelo pět civilistů.

Organizace se obává velkého počtu obětí, pokud by se Asadovy jednotky rozhodly obsadit Bábá Amr. Místní obyvatelé tvrdí, že jsou odhodláni bránit svou čtvrť do posledního muže.

Američtí senátoři John McCain a Lindsey Graham vyzvali k mezinárodní spolupráci s cílem zajistit syrské opozici zbraně. Oba se ale stavěli zdrženlivě k možnosti, že by se Spojené státy mohly do konfliktu přímo zapojit.

Související