Některé nám mohou spadnout na hlavu, jiné dokážou vyřadit z provozu satelit, ohrozit kosmickou loď nebo orbitální stanici.

Nedávno ohlášený švýcarský program CleanSpace, jehož cílem je likvidace nebezpečných trosek na oběžné dráze, znovu upozornil na skutečnost, že trosky raket, družic a další kosmické smetí se stávají stále větším problémem.

"V současnosti kolem naší planety obíhá přibližně 16 tisíc objektů větších než 10 centimetrů a miliony menších trosek," upozorňuje švýcarský astronaut Claude Nicollier, působící jako profesor na Federální polytechnice v Lausanne (EPFL).

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.