Dominiqua Strausse-Kahna dostihla další aféra. Francouzská policie ho nyní umístila do vazby kvůli možnému zapojení do obchodu s prostitutkami. Bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu navíc už několik dívek označilo za svého klienta.

Strauss-Kahn přijel na policejní stanici v Lille na vlastní žádost v úterý krátce po osmé hodině ranní. Na jeho vůz už čekaly desítky novinářů, které policisté museli od auta odhánět. Vyšetřovatelé politika podezřívají ze "spoluúčasti při kuplířství" a "zneužití veřejných prostředků", píše list Le Monde.

Francouzská média o případu informují jako o aféře "Carlton" – do kauzy jsou zapleteni i topmanažeři slavného hotelu.

Jak dlouho DSK ve vazbě zůstane, není zatím jasné. Podle Le Monde bývalý kandidát na prezidenta Francie uvedl, že má zánět středního ucha.

Mohl by tak požádat o lékařské ošetření, a pokud doktor shledá, že jeho stav není slučitelný s policejním výslechem, mohla by být vazba přerušena. Nicméně, je to spíše nepravděpodobné. Policie bude Strausse-Kahna držet nejméně 48 hodin, uvádějí média.

Dominique Strauss-Kahn už v prosinci uvedl, že neměl tušení, že dívky z hotelu, kde večírky probíhaly, byly prostitutky, připomněl jeden z jeho advokátů Henri Leclerc.

Problém ale představuje obvinění ze zneužití veřejných prostředků. "Pořadatelé" večerních setkání si totiž odepisovali náklady na party z daní, podotýká L´Express. A tím de facto okrádali stát. Hovoří se přitom o částce ve výši 375 tisíc eur.

V případu kuplířské sítě Lillois bylo už dříve obviněno nejméně pět lidí, vedle vedoucích pracovníků luxusního hotelu Carlton také známý advokát či jeden z policistů města Lille. Při výsleších svědků nejméně dvě hotelové prostitutky prý označily DSK jako svého klienta.

Francouzský levicový politik byl loni zproštěn obvinění ze znásilnění pokojské v New Yorku. Ještě jako šéf MMF byl kvůli obvinění v květnu zadržen na newyorském letišti, strávil týden ve vazební věznici a šest týdnů v domácím vězení. Aféra ho stála místo v čele významné mezinárodní instituce.

Související