Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn byl ve středu propuštěn z vyšetřovací vazby, do níž byl v úterý poslán kvůli podezření z napomáhání ke kuplířství a zneužití společenského postavení. Informovala o tom agentura AFP.

Policie získala loni podezření, že Strauss-Kahn, který je ve Francii znám jako DSK, mohl těžit z přesouvání prostitutek z Francie do Spojených států prostřednictvím zločinecké sítě. DSK vždy tvrdil, že je nevinný, a žádal o možnost sejít se s vyšetřovateli.

"Bývalý šéf MMF je naprosto spokojen, že byl vyslechnut," prohlásil podle AFP bez dalších podrobností jeho advokát po ukončení vazby Strause-Kahna na policii v severofrancouzském Lille.

Vyšetřování se podle místních médií vztahuje na osm lidí zapletených v prostituční síti, jejíchž služeb mohl Strauss-Kahn využívat v letech 2010 a 2011 ve Francii a Spojených státech.

Mohl by být prý stíhán nikoli jako klient, ale za zneužití svého postavení; ženy prý byly placeny jeho dvěma přáteli ze severní Francie a tito podnikatelé vynaložené peníze uváděli mezi výdaji svých společností.

V případu kuplířské sítě v Lille byl už dříve obviněn známý advokát a vedoucí pracovníci tamního luxusního hotelu Carlton. Při výsleších svědků nejméně dvě hotelové prostitutky prý označily DSK jako svého klienta.

Francouzský levicový politik byl loni zproštěn obvinění ze znásilnění pokojské v New Yorku. Ještě jako šéf MMF byl kvůli obvinění v květnu zadržen na newyorském letišti, strávil týden ve vazební věznici a šest týdnů v domácím vězení.

Aféra ho stála místo v čele významné mezinárodní instituce a možnost kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách ve Francii, ve kterých byl průzkumy označován za favorita.

Související