V Afghánistánu už čtvrtý den pokračují nepokoje, které vyvolali američtí vojáci, když v úterý při uklízení na své základně v Bagrámu poblíž Kábulu spálili větší množství výtisků koránu.

V afghánské metropoli se shromáždilo několik stovek lidí, až několikatisícové demonstrace se konají i v šesti dalších afghánských provinciích. Informovaly o tom agentury AFP a AP.

Policejní zdroje uvedly, že protesty zachvátily po tradičních pátečních muslimských modlitbách pět kábulských čtvrtí. Nejméně jeden z imámů v Kábulu při modlitbách vyzýval věřící, aby se vydali do ulic na znamení nesouhlasu s ničením posvátné knihy islámu.

Na některých místech policie dav rozháněla střelbou do vzduchu.

Nespokojenci podle AFP vyrazili na pochod i v provinciích Baghlán a Kunduz (sever), Bámján a Ghazní (střed) a Nangarhár (východ).

Agentura AP napsala, že v Chóstu, metropoli stejnojmenné východní provincie, odhadem 4 tisíce Afghánců zamířilo k sídlu místního guvernéra. V Nangarháru prý tisíce dalších provolávaly "Smrt Americe" a pálily podobizny amerického prezidenta Baracka Obamy.

Němci se stahují

V minulých dnech při obdobných akcích zahynulo více než deset lidí. Desítky dalších osob při manifestacích utrpěly zranění.

Násilné demonstrace rovněž přiměly podle deníku Zeit německé vojáky k předčasnému stažení ze základny v severoafghánském Talokanu, kterou měli podle původních plánů opustit až v březnu.

Celá padesátičlenná posádka se s veškerými vozidly přemístila do většího a lépe zabezpečeného tábora ve městě Kunduz, vzdáleném asi 70 kilometrů.

Na základnu v dvousettisícovém Talokanu zaútočilo kamením ve čtvrtek asi 300 demonstrantů, sdělil reportér televize ZDF. Podle listu Zeit je složité poměrně malý komplex v Talokanu ubránit, jelikož se nachází přímo v centru města.

Za spálení výtisků koránu se již omluvilo velení koaličních sil v Afghánistánu s tím, že se jednalo o nedopatření. Americký prezident Obama také zaslal omluvný dopis svému afghánskému protějšku Hamídu Karzáímu.

Související