Tisíce Moskvanů se v neděli vzaly za ruce a vytvořily na Sadovém okruhu okolo centra ruské metropole lidský řetěz na znamení nesouhlasu s chystaným návratem Vladimira Putina do Kremlu.

Akce nazvaná "Velký bílý kruh" současně požadovala, aby nadcházející prezidentské volby byly poctivé.

Lidský řetěz se semkl asi 40 minut po plánovaném začátku akce; podle organizátorů k tomu bylo zapotřebí 34 tisíc lidí, policie se dopočítala 11 tisíc účastníků.

Ti se pro tuto příležitost, podobně jako na opozičních demonstracích, ozdobili bílými stužkami, symbolizujícími konec "politické zimy" v Putinově éře. Obešli se však bez transparentů a hesel.

Agentura Interfax označila náladu za přátelskou a klidnou.

"Takové úsměvy si za peníze nekoupíš," prohlásil jeden z účastníků v narážce na Putinova obvinění, že prý protivládní demonstranty platí Západ.

Auta projíždějící po okruhu a ozdobená rovněž stuhami troubila klaksony na pozdrav demonstrantům. Příště prý na řadě bude moskevská okružní dálnice MKAD, aby režim vyslyšel požadavky na liberalizaci poměrů.

Srdce od Putina

Protiváhu k happeningu měly představovat Putinovy portréty, které se objevily na přilehlých budovách. Několik set prokremelských mládežníků také pochodovalo po jednom z bulvárů se skandováním "My jsme pro Putina" a rovněž rozdávali srdíčka s nápisem "Putin má rád všechny" a stuhy v barvách ruské trikolory.

Organizátoři nedělního protestu předem varovali před "provokatéry", kteří by se mohli pokusit přerušit provoz na křižovatkách, a poskytnout tak záminku k zásahu speciálním policejním jednotkám, zmobilizovaným pro tuto příležitost.

Policejní hlídky stály na každých sto metrech okruhu, dohlížely však hlavně na to, aby nikdo nevstupoval do vozovky. Podle ministerstva vnitra však k narušení veřejného pořádku nedošlo, a tak se strážci zákona zdrželi zásahu.

Nového prezidenta budou Rusové volit 4. března. Stávající premiér Putin sice od prosincových parlamentních voleb čelí bezprecedentní vlně protestů, ale všeobecně se předpokládá, že po březnových prezidentských volbách se opět vrátí do nejvyšší funkce, kterou zastával již v letech 2000 až 2008.