Írán v roce 2011 vynesl dvakrát víc rozsudků smrti než v předchozím roce a provedl čtyřikrát víc veřejných poprav. Podle agentury AP to v pondělní zprávě uvedla mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Nárůst počtu poprav a zátahy proti opozici a svobodě médií AI vysvětluje jako reakci úřadů na protesty, které se rozhořely po sporném znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v roce 2009.

V Íránu se 2. března uskuteční první kolo parlamentních voleb. Podle aktivistů může být vyšší počet poprav strategií, jak šířit strach mezi lidmi, a zabránit tak možným protestům.

Analytička AI specializující se na Írán Elise Auerbachová AP řekla, že loni Teherán provedl 50 poprav, zatímco v roce 2010 to bylo 14. V asi 80 procentech případů jsou podle ní popraveni odsouzení za drogové delikty.

Častější užití nejvyššího trestu ale může mít za následek to, že by mohl být rozsáhleji užíván například v politicky motivovaných případech.

AI v 70stránkové zprávě uvádí, že Írán oficiální statistiky o rozsudcích smrti nezveřejňuje. Podle organizace si rozsudek smrti loni zřejmě vyslechly stovky lidí. Existují prý věrohodné důkazy, že mnoho lidí je k smrti odsouzeno tajně. S tím, jak se represe proti opozici šíří dál, podle AI další rozsudky smrti ani popravy nelze vyloučit.

Podle loňské zprávy AI byla v čele žebříčku zemí s největším počtem uskutečněných poprav na světě Čína. Provedla jich osmkrát více než ostatní země dohromady. Írán s 253 exekucemi v roce 2010 skončil druhý, třetí byla Severní Korea, která provedla 60 poprav. USA v tom roce popravily 46 vězňů.

Související