Rada OSN pro lidská práva na úterním mimořádném jednání zahájila debatu o situaci v Sýrii. Hodlá prosadit rezoluci odsuzující vládu za nasazení těžké vojenské techniky v obydlených oblastech, což vedlo ke smrti několika tisíc lidí.

Zasedání krátce po začátku opustila syrská delegace a vyzvala k ukončení vyzbrojování rebelů a podněcování sektářství.

"Vzhledem k tomu, že skutečným cílem tohoto zasedání je podpora terorismu v mojí zemi, naše delegace oznamuje své stažení z této zbytečné debaty," prohlásil syrský velvyslanec při radě Fajsal Chabbáz Hamví, citovaný agenturou AFP.

Hamví zároveň upozornil, že jeho delegace neuznává legitimitu tohoto zasedání, ani žádnou rezoluci, která by z něj plynula. Podle agentury Reuters rovněž konstatoval, že nespravedlivé a jednostranné sankce znemožňují syrskému lidu přístup k lékům či pohonným hmotám.

Mimořádné rokování rada otevřela při pravidelném měsíčním jednání v Ženevě na návrh Turecka a tří zemí z oblasti Perského zálivu - Kataru, Kuvajtu a Saúdské Arábie.

Rezoluce 47členné rady nemají žádnou právní sílu, ale mohou přispět k morálnímu tlaku na režim v Damašku. Navrhovatelské státy do rezoluce prosazují formulaci o "nasazení těžkého dělostřelectva a tanků k útokům na obytné čtvrti, což vedlo k zabití tisíců nevinných civilistů".

Dále se v Ženevě hovoří o humanitární krizi, jež panuje v mnoha oblastech Sýrie. Lidem se nedostává potravin, léků a pohonných hmot. Rada chce, aby byly zásobeny oblasti, v nichž je situace nejhorší, tedy Homs, Dará a Zabadání.

Jeden z arabských diplomatů citovaný agenturou Reuters počítá s tím, že rezoluce při hlasování hladce projde, protože ji podporuje většina jednajících zemí. Očekává, že proti budou Rusko, Kuba a Ekvádor, postoj Číny nedokázal odhadnout.

Evakuace novinářů

Rusko původně nechtělo, aby se mimořádné jednání o Sýrii vůbec konalo. Později na to přistoupilo s tím, že si nepřeje, aby se hlasovalo o rezoluci, která by odsoudila syrskou vládu. Moskva dlouhodobě prosazuje vyrovnanější dikci rezolucí a chce, aby směřovaly proti Damašku stejně jako proti opozici. Za násilí jsou podle ní odpovědné obě strany.

Do Homsu byla v noci na úterý nasazena elitní jednotka, jíž velí bratr prezidenta Bašár Asada Máhir. Na hlavních ulicích jsou tanky a míří ke čtvrti Bábá Amr, která je pod palbou už tři týdny.

Z Homsu se podařilo po téměř týdnu evakuovat do Libanonu zraněného britského fotografa Paula Conroye. Rovněž zraněná francouzká novinářka Edith Bouvierová se ale v rozporu s předchozími informacemi ve městě zřejmě nadále nachází. Oba byli zraněni minulou středu při útoku, který nepřežili dva jejich zahraniční kolegové.