Celkem 25 členů mezinárodního hackerského hnutí Anonymous bylo zatčeno ve Španělsku, Chile, Kolumbii a Argentině. Oznámila to v úterý v Lyonu mezinárodní policejní organizace Interpol.

Ve Španělsku místní policie ve spolupráci s Europolem zatkla v Madridu a Malaze čtyři osoby zapojené do aktivit Anonymous. Dva zatčení jsou ve vazbě, druzí dva byli propuštěni na kauci. Jednomu z nich je jen 16 let.

Jak informoval server Maltatoday, akce se uskutečnila v rámci takzvané operace Bouře, která je výsledkem vyšetřování zahájeného loni v červnu proti skupině hackerů odpovědných za internetové útoky.

Server, přes který hnutí Anonymous komunikovalo, se nacházel i v České republice.

Případ má vazbu i na Jižní Ameriku, kde případ pod kódovým označením Odhalení vyšetřuje Interpol ve spolupráci se španělskou policií. Deset podezřelých bylo zadrženo v Argentině, šest v Chile a pět v Kolumbii, uvedl Interpol.

Anonymous mimo jiné zasahovalo do webových stránek a publikovalo na internetu osobní údaje španělských policistů a ochranky španělské královské rodiny a předsedy vlády. Jeden ze zatčených přezdívaný Bouře byl údajně odpovědný za správu některých zabezpečených komunikačních kanálů, které Anonymous používalo.

Česká spojka

Servery, které k tomu byly využívány, se nacházely v Česku a v Bulharsku, kontrolovali je ale lidé ze Španělska, uvedl maltský server.

Když jednotka pro počítačovou kriminalitu španělské policie zjistila napojení na další členské státy Evropské unie, kontaktovala Europol, s nímž akci proti hackerům koordinovala.

Hnutí Anonymous útočí na další státy, zablokovalo webové stránky slovenské vlády - čtěte ZDE

Čeští Anonymous jsou většinou internetoví laici, ve světě je to jinak, tvrdí odborník - čtěte ZDE

Díky rychlé akci se podařilo zajistit data uložená na serverech v ČR i v Bulharsku. Europol po soudním schválení zásahu vyslal své experty z centra pro počítačovou kriminalitu do Bulharska a Španělska, kde prohledali podezřelé domy, zatkli podezřelé a vypnuli servery.

Celkem bylo zabaveno 25 počítačů, harddisků a dalšího počítačového vybavení, které je nyní analyzováno.

Aktivistická skupina Anonymous napadá počítače vlád a dalších institucí po celém světě. Bojuje také proti mezinárodní smlouvě ACTA, jejímž cílem je boj proti šíření padělků a počítačovému pirátství.

Související