Švédská společnost IKEA, která je největším prodejcem nábytku na světě, ve svých obchodech ve Francii nezákonně špiclovala zaměstnance, někdy i klienty. Tvrdí to francouzský satirický týdeník Le Canard Enchaîné, který je známý svými důvěryhodnými zdroji.

List se prý dostal k dokumentům, které dokazují, že představitelé IKEA France mají od roku 2003 pomocí jisté soukromé detektivní kanceláře přístup ke kartotéce Stic s osobními údaji o obyvatelích, která je určena jen policii.

Získali tak přesné údaje o lidech na základě jejich jména, telefonního čísla či SPZ auta.

Vedoucí pracovníci firmy platili detektivům za jednu informaci 80 eur, přičemž někdy měli najednou až 200 požadavků. Dostali se tak podle týdeníku například k trestním rejstříkům potenciálních budoucích zaměstnanců, k jejich odborářským profilům, k informacím o zaměstnancích majících drahá auta a k údajům o klientech, kteří byli s firmou ve sporu.

Desítka zaměstnanců IKEA France již oznámila, že hodlá firmu zažalovat kvůli podvodnému využívání osobních údajů.

Podle serveru francouzského zpravodajského týdeníku L´Express hrozí ve Francii za tento zločin až pět let vězení a pokuta 300 tisíc eur (7,5 milionu korun). Případ podle webu SudOuest.fr nejspíš pošpiní pověst značky IKEA, která zdůrazňuje etický rozměr svého podnikání.

Vedení obviněné firmy se ke zprávě podle francouzských médií zatím nevyjádřilo.

Související