K pokutě 102 eur (asi 2520 korun) byla odsouzena chorvatská studentka, která stáhla vlajku Evropské unie vyvěšenou na radnici ve Splitu. Zároveň odsoudila snahy své vlasti vstoupit do unie. Napsala to agentura Hina s odvoláním na chorvatské soudní zdroje.

Jednadvacetiletá Kristina Čurkovičová byla uznána vinnou z narušování veřejného pořádku, cituje agentura z rozsudku místního soudu.

Studentka teologické katolické fakulty ve Splitu a členka místního sdružení nazvaného Miluji Chorvatsko-Ne Evropské unii, stáhla loni v dubnu vlajku EU vyvěšenou u vstupu na radnici a na její místo dala chorvatskou zástavu. Při procesu prohlásila, že tímto způsobem "hájí čest a důstojnost Chorvatska".

Vlajku EU roztrhala

"Naši rodiče bojovali za války (chorvatsko-srbská válka 1991-1995) za nezávislé a svobodné Chorvatsko, a ne za provincii v rámci Evropské unie," řekla. Před soudní budovou v lednu před zraky několika desítek lidí a ze jejich aplausu vlajku roztrhla.

Vlajky EU vlají spolu s chorvatskými u vstupu do státních institucí v Chorvatsku už několik let.

 

Chorvati se v lednovém referendu vyslovili pro vstup své země do EU, ale hlasovat přišlo necelých 44 procent voličů. Ve Splitu, což je bašta nacionalistů, se na zdech domů objevily nápisy jako "Zastavte zkázu, ne Evropské unii", které policie přetírala bílou barvou.

Nacionalisté: Referendum bylo nelegitimní

Odpůrci EU a radikální nacionalisté považují kvůli nízké volební účasti hlasování za nelegitimní a žádají jeho opakování. Tvrdí, že se vstupem do EU bude Chorvatsko vyprodáno a přijde o nezávislost, za kterou bojovalo na začátku 90. let.

Pokud přistoupení Záhřebu k EU ratifikují současní členové unie, stane se Chorvatsko jejím 28. členem začátkem července příštího roku. Ratifikace by měla být pouhou formalitou. Ze zemí bývalé Jugoslávie už je členem EU Slovinsko.

 

Související