Při sobotní čelní srážce dvou osobních vlaků na jihu Polska zahynulo nejméně 16 lidí a více než pět desítek jich bylo zraněno, většina těžce. Šestapadesát lidí je nyní v nemocničním ošetření. Informují o tom polské sdělovací prostředky.

Lehké zranění utrpěl během neštěstí také jeden občan Česka. ČTK to řekl zástupce českého velvyslance ve Varšavě Martin Svárovský.

Čech leží v nemocnici v městečku Wloszczowa severně od obce Szczekociny, poblíž které se dva proti sobě jedoucí vlaky srazily. Podle Svárovského je zraněný v kontaktu se svojí rodinou a z nemocnice by mohl být propuštěn v úterý.

Jde zřejmě o největší katastrofu, jaká se na polské železnici stala za posledních 20 let. Srazily se při ní dva vlaky jedoucí po stejné koleji. Souprava směřující z Varšavy do Krakova se střetla ve 20:57 SEČ s vlakem, který jel z Přemyšlu do Varšavy. První z nich jel podle Andrzeje Pawlowského z železniční společnosti Polskie Linie Kolejowe z neznámých příčin po špatné koleji. Vykolejila jedna lokomotiva a dva vagóny.

Zástupce českého velvyslance v Polsku Martin Svárovský ČTK řekl, že je ve spojení s policií v Katovicích, která nemá informace, že by mezi oběťmi byli občané ČR.

Na místě zasahuje více než 400 hasičů a zhruba 100 policistů, raněné odvážely sanitky a povolány byly dva vrtulníky letecké záchranné služby. V obou vlacích, které měly dohromady 11 vagonů, cestovalo kolem 350 lidí.

Nehody vlaků v Polsku

19. srpna 1980 - Nedaleko Toruně v Polsku se srazil nákladní vlak s protijedoucím osobním vlakem směřujícím z Toruně do Lodže; zemřelo 67 osob.

4. června 1981 - Poblíž stanice Osieck v Mazovském vojvodství se čelně střetl nákladní vlak s osobním, který vyjel ze stanice na červenou. Zemřelo 25 lidí.

19. května 1988 - Deset vojáků zemřelo při vykolejení vojenského ešalonu u města Pila ve Velkopolském vojvodství.

20. srpna 1990 - U varšavské stanice Ursus najel v husté mlze rychlík z Prahy do stojícího osobního vlaku; 16 mrtvých.

5. května 1997 - Na nádraží ve městě Reptowo na severozápadě Polska vykolejily čtyři vagóny projíždějícího rychlíku, které pak narazily do nákladního vlaku na vedlejší koleji. Zemřelo 12 osob.

Neví se, zda v troskách nejsou další

Ministr vnitra Jacek Cichocki prohlásil, že v troskách již nebude nikdo živý, ale nelze vyloučit další mrtvé. To se ale zjistí, až přijede kolem poledne stavební technika a začnou se odstraňovat vraky. Podle mluvčího hasičů psi cvičení na vyhledávání živých i mrtvých těl již nedávají žádné znamení.

Podle regionální záchranné služby jsou mezi lehce zraněnými Ukrajinci. Ve vlacích cestovali údajně také Španělé a Francouzi, ale zřejmě nikdo z nich nebyl zraněn.

"Všechno nasvědčuje tomu, že jde o největší katastrofu, která se na našich železnicích stala za poslední roky," řekl televizi ministr dopravy Slawomir Nowak. V roce 1990 při srážce vlaků u Varšavy zahynulo 16 lidí. Na místo nehody se spolu s ministrem dopravy ihned vydal i premiér Donald Tusk.

Vlak z Varšavy byl na špatné koleji

Andrzej Pawlowski z železniční společnosti Polskie Linie Kolejowe řekl, že vlak jedoucí z Varšavy do Krakova se srazil s ve 20:57 SEČ s vlakem, který jel z Přemyšlu do Varšavy. První z nich jel podle Pawlowského po špatné koleji. Policie také uvedla, že vykolejila jedna lokomotiva a dva vagóny, ostatní vagóny zůstaly na kolejích. Na televizních záběrech je vidět, že obě lokomotivy a tři vagony jsou do sebe zaklesnuté.

Mluvčí hasičů Pawel Frontczak tiskové agentuře PAP řekl, že většinu zraněných záchranáři evakuovali. U místa nehody byly postaveny vyhřívané stany.

Trať je po rekonstrukci

Vlaky do sebe narazily blízko obce Szczekociny, která je asi 70 kilometrů severně od Krakova. Podle ministra dopravy došlo k nehodě na úseku železnice, který byl nedávno rekonstruován. Zatím není jasné, jak se jeden z vlaků mohl na nesprávnou kolej dostat.

Již dnes bylo zahájeno vyšetřování příčin katastrofy. Podle mluvčího okresní prokuratury zatím nelze hovořit o žádné hypotetické příčině. Vyšetřování bude podle něho trvat měsíce.

Zřejmě nejtragičtější nehoda na polské železnici od druhé světové války se stala 19. srpna 1980, kdy se srazil nákladní vlak s protijedoucím osobním vlakem směřujícím z Toruně do Lodže. Tehdy zemřelo 67 osob.

Související