Po nedělních prezidentských volbách se do Kremlu po čtyřech letech vrací oslabený car, shoduje se v pondělí část komentátorů evropských deníků.

Varují, že Vladimira Putina, vítěze boje o prezidentský post, jehož výsledek se všeobecně předpokládal, nečeká lehké období.

"Éra zázraků je pryč," tvrdí italská La Repubblica. Připomíná, že při volbách v roce 2000 byl v Rusku chaos a Putin dokázal zjednat pořádek.

Po nynějších prezidentských volbách je situace jiná. "Střední třída zvedla hlavu," píše komentátor tohoto listu.

"Putin už nemusí absolvovat druhé kolo u volebních uren, možná ho ale čeká na ulici," upozorňuje štrasburský deník Dernieres Nouvelles d'Alsace.

Putinovo místo v mocenské struktuře Ruska je dnes prý mnohem nestabilnější než před osmi lety, kdy o místo v čele své země bojoval naposledy. "Především musí uklidnit politickou situaci," doporučuje staronovému vládci Kremlu štrasburský list.

Daily Telegraph: Změny nečekejte

Podle komentátora listu The Daily Telegraph Edwarda Lucase je naopak ruská opozice příliš slabá na to, aby zvítězila. "Bylo by naivní očekávat jednoznačnou změnu," píše komentátor.

"Velkým nebezpečím ale pro Putina je, že jeho někdejší kumpáni z KGB ho začnou vidět spíše jako přítěž než jako svého hráče," tvrdí Lucas, který novému prezidentovi místo šesti let v čele Ruska dává tak dva roky.

Ani švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung nemaluje Putinovu budoucnost v jasných barvách. Jeho volební vítězství prý nic nezmění na zmenšujícím se významu Ruska.

Podrobnou infografiku volebních výsledků podle regionů naleznete ZDE.

"Účinná zahraniční a bezpečnostní politika nyní závisí převážně na výkonném hospodářství," připomíná tento list. Putin však v posledních letech bránil reformám. "Rusko tak sice rostlo, bez Putinových okovů ale mohlo dnes být mnohem dál," tvrdí Neue Zürcher Zeitung.

Podle listu Luxemburger Wort to sice spousta evropských politiků s ohledem na veřejné mínění neřekne nahlas, ale s nově zvoleným ruským prezidentem se dá dobře žít. Protože u Putina se prý ví, co se od něho dá očekávat: tvrdá linie při prosazování vlastních zájmů.

Související