Podle významných ruských komentátorů to může být signál k začátku dlouhé a úspěšné kariéry - prorokují mu dokonce, že se stane nástupcem Vladimira Putina ve funkci prezidenta.

Politický nováček a třetí nejbohatší Rus Michail Prochorov totiž v prezidentských volbách skončil s téměř osmi procenty hlasů na třetím místě, což z něj udělalo největší překvapení nedělního hlasování.

"Je to neuvěřitelný výsledek. Začali jsme před třemi měsíci od nuly a neměli jsme stejné výhody jako ostatní," komentoval výsledek Alexandr Ljubimov, známý novinář z dob Sovětského svazu a poradce v Prochorovovově kampani.

I přes jasné vítězství Putin nejhůře dopadl v klíčových městech, jako jsou Moskva a Petrohrad. O hlasy zdejší střední třídy ho obral zejména Prochorov: V Moskvě získal přes 20 procent hlasů, v Petrohradě 15 procent.

Podrobnou infografiku volebních výsledků podle regionů naleznete ZDE.

Prokremelská agentura VTsIOM odhaduje, že ve městech s více než milionem obyvatel se Prochorov celkově umístil na druhém místě.

K oslovení voličů ze střední třídy, kteří jsou s Putinem nespokojeni, mu zřejmě pomohla skutečnost, že byl na rozdíl od jiných uchazečů neokoukanou tváří. Po volebním úspěchu plánuje dál tuto voličskou základnu oslovovat.

"Nechci pracovat ve státních institucích, když je v současnosti vláda de facto pobočkou Kremlu," uvedl Prochorov v neděli večer pro státní televizi Rossiya 24. "Mám teď jiný cíl: vytvořit novou politickou stranu."

Chce se zasadit o ekonomickou konkurenci, zaměřit se na vzdělání a výzkum nebo rozvoj dopravní infrastruktury a nezávislého soudnictví.

Miliardy z obchodu s niklem

Šestačtyřicetiletý Prochorov je podle magazínu Forbes třetím nejbohatším Rusem, jeho majetek se odhaduje na 18 miliard dolarů.

Zdrojem bohatství tohoto více než dvoumetrového muže pocházejícího z prominentní sovětské rodiny se stala firma Norilsk Nickel, která je největším světovým těžařem niklu a palladia.

Svůj podíl v této společnosti Prochorov stačil prodat v roce 2008 těsně předtím, než trhy srazila krize. Patří mu obrovská hliníkárna, největší ruská firma na těžbu zlata Poljus Zoloto, několik amerických bank i americký basketbalový tým New Jersey Nets. Před lety byl ve Francii vyšetřován pro podezření z kuplířství.

Putinova loutka?

Loni v červnu se tento muž, který se během studií na Moskevském finančním institutu přidal ke komunistům, ujal vedení nově založené strany Pravá věc, ale brzy byl z funkce sesazen, protože se dostal do konfliktu s Kremlem.

Podle některých analytiků měl skandál Prochorova zbavit nálepky loutky Kremlu. On sám spojení s Putinem odmítá, nicméně během prezidentské kampaně ho přímo nenapadl.

"Lidé, kteří pro mě hlasovali, představují novou politickou sílu," řekl Prochorov agentuře AFP krátce poté, co se v neděli zavřely volební místnosti. "Jsou to lidé, kteří mohou Rusko někam posunout a nemají zastoupení v politických elitách," tvrdí miliardář o svých voličích.

Podle nezávislého politického analytika Jevgenije Gontmachera pro Prochorova hlasovali lidé z různých vrstev společnosti, ne nutně zastánci liberální ideologie, kterou politik s třetí největší podporou v prezidentských volbách propaguje.