Tisíce lidí v pondělí večer v centru Moskvy protestovaly proti zvolení Vladimira Putina novým ruským prezidentem či naopak oslavovaly vítězství svého favorita v nedělních volbách.

Policie v metropoli a Petrohradu tvrdě zasahovala proti nepovoleným demonstracím a zatkla desítky aktivistů opozice.

"Rusko bez Putina!" skandovali Moskvané na Puškinově náměstí v odpovědi na výzvy opozičních politiků vynutit si předčasné parlamentní a prezidentské volby.

"Budeme pokračovat v nenásilném boji, dokud se naše požadavky nesplní. Jejich volby byly fraška," prohlásil bývalý poslanec Vladimir Ryžkov.

"Za svobodnou zem" slíbil bojovat i miliardář Michail Prochorov, který v nedělních volbách skončil jako třetí.

"Trochu jsme přecenili vlastní síly, mysleli jsme si, že celé Rusko ví, že u moci jsou lotři a zloději," komentoval volby bloger Alexej Navalnyj. Přislíbil však, že do půl roku už každý občan bude vědět o "lotrech a zlodějích kradoucích miliardy".

Dojatý Putin slaví volební vítězství. Nejhůře si vedl ve velkých městech - čtěte ZDE

Putin opět vítězem. Přesto se Rusko změnilo - čtěte ZDE

"Putin je zloděj!" nadšeně odpovídal dav. "Ukradli nejen ropu a rozpočet, ale i duši Rusů," horlil bývalý šachový šampion Garri Kasparov. Další z vůdců protestů Sergej Udalcov se zapřisáhl setrvat na náměstí, dokud Putin z čela země neodejde, totéž slíbil i poslanec Ilja Ponomarjov.

Poměrně malé náměstí se zaplnilo lidmi už půlhodinu před začátkem povolené demonstrace, policie pak zvýšila odhad z 5500 na 14 000 lidí, podle organizátorů přišlo na 20 000 lidí, a to se všichni zájemci na náměstí nevešly.

Odhady protivládních demonstrací v prosinci a únoru však přesahovaly 100 000 lidí.

S Putinem na věčné časy

Mezitím jen o necelé dva kilometry dál na Manéžním náměstí u Kremlu asi 10 000 až 15 000 prokremelských mládežníků pokračovalo v oslavách vítězství svého favorita.

"Jen on a nikdo jiný!" prohlásil bývalý boxerský šampión Nikolaj Valujev, který se před třemi měsíci stal poslancem. "Máme zkušeného trenéra, který dovede Rusko k rozkvětu!" znělo. I další řečníci vyjadřovali odhodlání bránit Putinovo prezidentství.

To už potvrdila ústřední volební komise: po sečtení všech hlasů Putin získal 63,6 procenta, což znamená zvolení prezidentem už v prvém kole.

V centru metropole jsou už od voleb soustředěny mohutné pořádkové síly, odhadované na tisíce policistů. Desítky autobusů a kamiony přivezly i speciální pořádkové jednotky OMON. Velení policie předem varovalo opozici, že skoncuje se všemi nepovolenými demonstracemi.

Demonstrace u Lubjanky

Ale jeden z radikálních kritiků Kremlu Eduard Limonov i tak přislíbil přivést své přívržence na Lubjanské náměstí, kde se nachází i sídlo tajné služby FSB, nástupkyně komunistické tajné policie.

Sám Limonov byl zatčen i s padesátkou dalších demonstrantů, jakmile začali skandovat "Rusko bez Putina!"

"Policie tvrdě zasahovala," konstatovala reportérka rozhlasové stanice Kommersant FM, než sama pocítila zákrok pořádkových jednotek. Podle televize Dožď počet zatčených dosáhl stovky.

Polonahé Ukrajinky se v Moskvě pokusily ukrást urnu s Putinovým hlasem - čtěte ZDE

Obdobná byla i bilance policejního zásahu proti nepovolené demonstraci asi dvou tisícovek přívrženců opozice v Petrohradu.

Komunistům, jejichž vůdce Gennadij Zjuganov nedělní volby označil za nečestné a nelegitimní, se podařilo na povolenou demonstraci přivést jen asi tři stovky přívrženců. Zjuganov skončil ve volbním klání druhý.

Policie v pondělí oznámila, že ještě 2. března v okolí Moskvy zatkla mladíka, který prý chystal bombové atentáty během oslav Putinova vítězství.

Související