Tělo nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina možná nebylo vhozeno do Arabského moře, jak tvrdila oficiální zpráva amerických úřadů, ale bylo převezeno na základnu v americkém státě Delaware.

Uvádí to server WikiLeaks s odvoláním na řadu tajných zpráv americké analytické společnosti Stratfor.

Podle zástupce šéfa pro výzvědné služby ve společnosti Stratfor Freda Burtona bylo bin Ládinovo tělo dopraveno do patologického institutu amerického námořnictva v Bethesdě.

Bin Ládin byl zabit loni začátkem května v pákistánském městě Abbottabádu. Americké ministerstvo obrany krátce nato oznámilo, že jeho tělo bylo vhozeno do Arabského moře.

Veškeré tyto tajné zprávy odporují podle serveru oficiálně oznamovaným skutečnostem. Jen pár hodin po útoku na bin Ládinův dům v Pákistánu, při němž zvláštní komando teroristu zlikvidovalo, bylo údajně jeho tělo naloženo na plavidlo amerického námořnictva.

Po úkonech konaných v souladu s islámskými pohřebními zvyklostmi bylo vhozeno do vod Arabského moře, uváděla loni oficiální americká místa.

Burton ale v emailové depeši mimo jiné psal, že tělo bylo přepraveno do delawarského Doveru letadlem zpravodajské služby CIA.

Server WikiLeaks zveřejnil 614 z celkem pěti milionů interních vzkazů soukromé americké bezpečnostní služby Stratfor, které pocházejí z období od července 2004 do prosince loňského roku a jež se WikiLeaks podařilo získat.

Související