Klíčový souboj takzvaného superúterý v Ohiu jen těsně vyhrál bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney. Získal 38 procent hlasů, jeho největší soupeř zaostal o jediné procento.

Celkem má na kontě vítězství v pěti státech z deseti, kde se republikánské primárky a volební shromáždění současně konaly. Tři úspěchy si připsal bývalý senátor Rick Santorum, v jednom státu vyhrál bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich.

Romney zatím vede i na Aljašce. Po sečtení téměř všech hlasů má 32,6 procenta hlasů, následuje ho Santorum s 29 procenty, Ron Paul s 24 a Gingrich s 14,2 procenta hlasů, informuje list Politico.

Republikánské primárky a volební shromáždění v deseti státech přinesly vyrovnaný souboj mezi Romneym a Santorumem, který zvítězil v Tennessee, Oklahomě a Severní Dakotě. Favorit Romney, který patří mezi tři nejbohatší prezidentské kandidáty v historii, získal své domovské Massachusetts, Virginii, Vermont a Idahu.

K hlasování se v úterý večer vyjádřil i samotný Barack Obama. "Mitt Romney vás jednou nazval jedním z nejneschopnějších prezidentů od dob Jimmyho Cartera. Co byste mu vzkázal?" zeptala se ho moderátorka stanice CBS Norah O'Donnellová.

Obama se usmál a odpověděl: "Hodně štěstí". A po nátlaku novinářů dodal ještě dlouhé "hmm", a pak řekl: "Opravdu".

Ohio se díky pestrému složení voličů považuje za malý obraz celé země a vítězství tu má velkou symbolickou hodnotu. Republikánští kandidáti tu navíc prokazují svou schopnost oslovit početnou skupinu mužů v dělnických profesích, kteří tradičně hrají významnou roli při podpoře republikánských prezidentských kandidátů.

Romney tu investoval značné částky do reklam, a výrazně tím předčil Santoruma. Nečekaně těsný souboj ale ukazuje, že se někdejší guvernér napříště nebude moci spoléhat jen na finanční převahu, díky které na konci ledna s přehledem vyhrál důležité primárky na Floridě.

Gingrichova skomírající kampaň

Kromě Romneyho a Santoruma o superúterý zatím uspěl ještě bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. Vyhrál ve své domovské Georgii, na další úspěch zřejmě ale nedosáhne. Jeho strategie odpíchnout se od úspěchů v jižanských státech k oživení své skomírající kampaně tak zatím asi nebude slavit úspěch.

O superúterý se hlasovalo v Georgii, Ohiu, Virginii, Vermontu, Oklahomě, Tennessee, na Aljašce, v Idahu, v Massachusetts a v Severní Dakotě. Kromě vítězství v jednotlivých státech je pro kandidáty důležité, kolik získají v jednotlivých státech delegátů při poměrném rozdělování jejich hlasů.

Související