"Je třeba revidovat Schengen," uvedl Sarkozy. Podle něj není možné nechat technokraty, aby proudy běženců do Evropy řídili sami. Toto by mělo podléhat veřejné politice, jako se tomu děje v případě společné evropské měny eura.

"Je to jediná možnost, jak zabránit vnitřnímu zhroucení Evropy. Pokud v následujících 12 měsících nenastane zlepšení, pozastaví Francie svou účast v schengenských úmluvách," řekl Sarkozy, z jehož projevu citoval server ouest-france.fr. "Evropa nesmí být... otevřený prostor pro všechny vichry, Evropa se znovu musí stát ideálem," zdůraznil před desítkami tisíc stoupenců na pařížském předměstí Villepinte.

Francie už loni na jaře spolu s Itálií naznačovala přání obnovit hraniční kontroly uvnitř schengenské zóny. Paříž již tehdy zvažovala možnost pozastavit schengenské dohody o volném pohybu osob. Chtěla tak čelit přílivu přistěhovalců z Tuniska a Libye přes Itálii.

Paříž se shoduje s Berlínem

Brusel chtěl naopak zamezit opakování situace, kdy si jednotlivé státy chtějí ochranu hranic řešit po svém, a snažil se prosadit změny schengenského prostoru, které by jednotlivé členské země zbavily možnosti samostatně rozhodovat o dočasném znovuzavádění hraničních kontrol. Paříž se proti takovým snahám Bruselu upravit schengenský systém znovu vyslovila loni v září spolu s Berlínem a Madridem.

Sarkozy se bude v prezidentských volbách, jejichž první kolo se uskuteční 22. dubna, ucházet o druhé funkční období v čele Francie. Nelegální migrace a schopnost Francie přijímat migranty patří mezi ústřední témata politické debaty, která v posledních týdnech probíhá v zemi. Opoziční levice, jejíž socialistický kandidát François Hollande vede v předvolebních průzkumech před Sarkozym, na začátku měsíce obvinila vládní pravici, že se snaží získat voliče krajní pravice používáním jejích rasistických výroků a strašením islámem.

Ochrana evropských firem

Kromě evropských hranic dnes Sarkozy hovořil i o nutnosti ochrany evropských firem. Francie podle něj bude žádat, aby v Evropě bylo schváleno opatření, které bude po evropských vládách žádat, aby byla část veřejného trhu vyhrazena malým a středním podnikům.

"Francie bude požadovat, aby v Evropě vznikl Buy European Act po vzoru Buy American Act," řekl Sarkozy s poukazem na právní úpravu, která funguje v USA a "nutí vyhradit část veřejných zakázek vlastním (americkým) malým podnikům".