Norský lyžař Lund Aksel Svindal vyhrál poslední sjezd sezony, který odstartoval finále Světového poháru v rakouském Schladmingu. O 57 setin porazil vedoucího muže seriálu Beata Feuze ze Švýcarska a třetí místo obsadil Rakušan Hannes Reichelt.

Radoval se Kröll

Největší radost měl ale po závodě sedmý v cíli Klaus Kröll z Rakouska, který se stal celkovým vítzězem Světového poháru ve sjezdu.

Mezi Kröllem a Feuzem byl nakonec v klasifikaci sjezdu rozdíl jen sedm bodů. Třetí v celkovém pořadí disciplíny skončil Švýcar Didier Cuche, který v posledním sjezdu své kariéry, kterou po sezoně končí, udělal velkou chybu a měl až sedmnáctý čas se ztrátou 2,55 vteřiny na vítěze. Přišel tak o možnost vybojovat pátý malý křišťálový glóbus za sjezd a vyrovnat bilanci rakouské legendy Franze Klammera.

Jednatřicetiletý Kröll získal první glóbus v kariéře. Na kontě má šest vítězství v jednotlivých závodech, z toho čtyři ve sjezdu a dva v superobřím slalomu. V této sezoně vyhrál sjezdy v Chamonix a Kvitfjellu, třikrát obsadil bronzovou příčku.

Vedení v celkovém hodnocení Světového poháru si upevnil Feuz, který má na slalomáře Marcela Hirschera z Rakouska náskok 135 bodů. Na třetí místo se díky vítězství posunul Svindal.

Ve čtvrtek mají muži ve Schladmingu, kde se až za rok pojede světový šampionát, na programu superobří slalom.

Vonová útočí na rekord

Lindsey Vonnová ukázal oproč vyhrála Světový pohár. Americká lyžařka byla v cíli posledního sjezdu sezony o 92 setin rychleji než Marion Rollandová z Francie. Třetí skončila Slovinka Tina Mazeová.

Sedmadvacetiletá Vonnová nemá v této sezoně konkurenci. Už čtvrtý velký křišťálový glóbus si zajistila minulý týden ve švédském Aare vítězstvím v obřím slalomu, dnes na její konto přibyl dvanáctý triumf v této zimě, čímž překonala svou nejúspěšnější sezonu 2009/10. Je to už její 53. vítězství ve Světovém poháru.

V tomto ročníku nasbírala Vonnová už 1908 bodů a může jako první sjezdařka v historii překonat hranici 2000 bodů. Rekord drží Rakušan Hermann Maier, který v roce 2000 získal za sezonu rovných 2000 bodů.

Sjezd: 1. Svindal (Nor.) 1:46,81, 2. Feuz (Švýc.) -0,57, 3. Reichelt (Rak.) -0,67, 4. Defago (Švýc.) -0,84, 5. Raich (Rak.) -0,98, 6. Bertrand (Fr.) -1,03, 7. Kröll (Rak.) -1,04, 8. Hudec (Kan.) -1,24, 9. Theaux (Fr.) -1,34, 10. Thomsen (Kan.) -1,35.

Průběžné pořadí SP (po 41 z 44 závodů): 1. Feuz 1330 b., 2. Hirscher (Rak.) 1195, 3. Svindal 1131, 4. Kostelič (Chorv.) 1064, 5. Cuche (Švýc.) 953, 6. Kröll 909, ...75. Krýzl 83, 113. Trejbal 18, 126. Vráblík (všichni ČR) 8.

Konečné pořadí sjezdu (po 11 závodech): 1. Kröll 605, 2. Feuz 598, 3. Cuche 521, 4. Reichelt 396, 5. Miller (USA) 383, 6. Svindal 370.

Sjezd Žen: 1. Vonnová (USA) 1:46,56, 2. Rollandová (Fr.) -0,92, 3. Mazeová (Slovin.) -1,22, 4. Weiratherová (Licht.) -1,24, 5. Schnarfová (It.) -1,26, 6. Mancusová -1,36, 7. McKennisová (obě USA) -1,64, 8. Kamerová (Švýc.) -1,68, 9. Görglová (Rak.) -1,92, 10. E. Fanchiniová (It.) -1,97.

Průběžné pořadí SP (po 34 z 37 závodů): 1. Vonnová 1908, 2. Mazeová 1346, 3. Höflová-Rieschová (Něm.) 1195, 4. Görglová 943, 5. Mancusová 895, 6. Fenningerová (Rak.) 864, ...70. Záhrobská (ČR) 75.

Konečné pořadí sjezdu (po 8 závodech): 1. Vonnová 690, 2. Weiratherová 400, 3. Görglová 384, 4. Höflová-Rieschová 379, 5. Mancusová 277, 6. Rollandová 244.