Snaha Bruselu o rozhýbání trhu s emisními povolenkami nabírá na rychlosti. Evropský parlament ve čtvrtek schválil rezoluci, v níž je obsažené dočasné stažení části emisních povolenek CO2 z obchodování. Tuto pravomoc by měli národní regulátoři.

Rozhodnutí sice není závazné, ale lze ho považovat za další krok po rozhodnutí bruselského Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE). Ten na konci února v rámci evropské směrnici o energetické účinnosti schválil dodatek, který v letech 2013-2020 snižuje počet povolenek na vypouštění škodlivin do ovzduší.

Evropský parlament v rezoluci vyzval evropské regulátory, aby předložili "případná opatření", díky nimž by bylo "možné stáhnout potřebný počet povolenek" z trhu s emisními povolenkami (ETS). Povolenky jejichž cena v poslední době výrazně klesla, by mohli regulátoři stahovat již od příštího roku.

Europoslanci ve Štrasburku v rámci své rezoluce doporučili Evropské komisi, aby již připravila a navrhla legislativu, která by umožňovala odebírat část obchodovaných povolenek ze systému (ETS).

Parlament zároveň ale odmítl tvrdší požadavek svého výboru pro životní prostředí, aby byly pokráceny povolenky u evropských energetik a podniků.

Cílem této strategie je zvýšit jejich cenu na trhu a opět tak rozhýbat ambiciózní evropský projekt, který se má vypořádat s globálním znečišťováním. Současný trh s emisními povolenkami totiž nefunguje podle evropských představ. Za vyšší cenou povolenek je snaha Bruselu donutit velké evropské znečišťovatele, aby investovali do snižování škodlivin v ovzduší.

Evropský parlament již dříve signalizoval podporu dočasnému zablokování části emisních povolenek obchodovaných v rámci Evropského obchodního systému s emisemi ETS.

Trh reagoval růstem ceny

Dnešní rezoluce EP se mírně projevila na ceně povolenek růstem. Po jednání parlamentu stoupla spotová cena o procento na 8,20 eura za tunu CO2, vyplývá z údajů agentury Reuters.

Jan Fousek, ředitel pro obchodování s emisemi společnosti Virtuse Group, uvedl, že zpráva z EP je pro trh jistým povzbuzením.

"Těch dobrých zpráv na trhu je tak málo, že i sebemenší kapka naděje dokáže cenu emisních povolenek vyhnat nahoru," řekl IHNED.cz v reakci.

Emise v EU musí klesat

Parlamentní rezoluce rovněž "posvětila" cíl Evropské unie snižování celkových emisí. Podle něj by v průběhu 70 let od roku 1990 do roku 2050 měly emise CO2 klesnout o 80 procent. To zahrnuje jednotlivé dílčí cíle, když pětinový pokles by EU měla zvládnout do roku 2020 a poté dalších 20 procent po každých 10 let až do roku 2050.

I přesto, že je Evropská unie zatím ve svém záměru snížit počet emisních povolenek úspěšná, celý proces mohou zkomplikovat členské země, které budou o stáhnutí části povolenek v budoucnu také hlasovat. Regulace je podle evropských politiků a úředníků pravděpodobně jediný nástroj, který může rozhýbat zmrzlé emisní trhy.

„V současné době nevidím jinou alternativu, která by mohla zachránit trh s emisními povolenkami,“ řekl již dříve pro HN bývalý švédský ministr životního prostředí Andreas Carlgren. Podobný názor zastává Hans Bergman z generálního ředitelství Komise pro klimatické změny.