Prodejny americké společnosti Apple v Tokiu, Hongkongu, Singapuru a Sydney v pátek obléhaly davy zájemců o nejnovější verzi populárního počítačového tabletu iPad. Fronty se už v noci tvořily i v Mnichově, Paříži a Londýně. Apple se dnes začne prodávat třetí verzi iPadu i na klíčovém americkém trhu. Na českém trhu se má objevit o týden později.

Před prodejnou Apple v tokijské obchodní čtvrti Ginza bylo podle agentury AP před jejím otevřením, posunutým o dvě hodiny dopředu, asi 450 lidí. Australský operátor Telstra zahájil ve dvou svých obchodech prodej nových iPadů již o půlnoci tamního času.

V Hongkongu jediná prodejna Apple distribuci iPadu pečlivě zorganizovala. Zájemcům určila dobu vyzvednutí a požadovala po nich identifikaci místním průkazem, aby se zamezilo snahám Číňanů mimo hongkongské území koupit si přístroj dříve, a vyhnout se tím doma spotřební dani. V sousedním čínském městě Šen-čenu tak museli lidé čekat, až se tam nové tablety propašují. Čína je pro Apple nejrychleji rostoucím trhem, firma ale datum zahájení prodeje nového iPadu zatím neoznámila.

Ceny nových iPadů jsou stejné jako u předchozího modelu. Ve Spojených státech začínají na 499 dolarech (asi 9350 Kč) bez daně za verzi s pamětí 16 GB a bezdrátovým připojením. Předchozí model iPad 2 zůstává v prodeji za nižší ceny a základní verze se bude prodávat za 399 dolarů.

Nové iPady se dnes začínají prodávat celkem v deseti zemích. Po Asii a kromě USA a Kanady to bude v Evropě v Německu, Británii a Francii.

Související