Belgie dnes státním smutkem uctívá památku 28 obětí úterní nehody autobusu s účastníky školního lyžařského zájezdu ve Švýcarsku. Přesně v 11:00 SEČ se země ponořila do minuty ticha. Vlajky jsou staženy na půl žerdi také v Nizozemsku, odkud pocházely některé oběti.

Tragédii si připomínali lidé na úřadech, ve školách i na veřejných prostranstvích. Na chvíli ztichlo i televizní a rozhlasové vysílání, zastavily se vlaky či tramvaje. Následně se po celé zemi rozezněly kostelní zvony.

Belgická vláda na celý den vyhlásila státní smutek, což se v zemi děje jen ve zcela výjimečných situacích. Naposledy se tak stalo v roce 1993, když zemřel král Baudouin I.

Při dosud neobjasněné nehodě v tunelu u švýcarského městečka Sierre zahynulo 22 žáků ze škol v belgických obcích Heverlee a Lommel. Mezi oběťmi je i šest Nizozemců, kteří chodili do školy v příhraničním Lommelu.

Nehoda si vyžádala rovněž 24 zraněných včetně tří Nizozemců, polského a německého občana. Celá naše země oplakává naše děti," řekl ve čtvrtek belgický premiér Ellio Di Rupo v parlamentu.

Na zasedání pod dojmem tragické události alespoň na čas ustoupily do pozadí vnitropolitické spory, které jinak Belgii dlouhodobě kvůli sporům jazykových komunit sužují.

Školní autobus narazil do zdi tunelu ve Švýcarsku - čtěte ZDE

Silný náraz - blog z Belgie od Štěpánky Kotrlé si přečtěte ZDE

Repatriace ostatků 28 obětí začala nad ránem. Belgická armáda k transportu těl poskytla letouny C-130 Hercules. Prvních osm z 24 zraněných obětí nehody se do Belgie vrátilo už ve čtvrtek pozdě večer.

Při smuteční ceremonii za přítomnosti představitelů kantonu a šéfa oblastní policie nesli bílé rakve s ostatky dětí a hnědé s ostatky dospělých vždy čtyři policisté a nakládali je do dvou vojenských letounů, napsal sionský deník Le Nouvelliste.

Na každé rakvi byla položena kytice. Kolem 08:15 už byly všechny rakve na palubách.

Školy v obou městech, kam oběti chodily, se proměnily v pietní místa. Ploty kolem nich zdobí kresby, květiny, plyšové hračky či bílé balónky a svíčky.

Související