Jižní Korea v pondělí obvinila severokorejský komunistický režim, že plánovaným dubnovým vypuštěním satelitu do vesmíru se snaží vyvinout rakety dlouhého doletu s jadernou hlavicí. Soul to podle agentury AFP označil za "vážnou provokaci".

Severní Korea v pátek ohlásila, že v termínu od 12. do 16. dubna vypustí družici zkonstruovanou za pomoci domácích technologií, která bude mít mírové poslání.

Zatímco Pchjongjang tvrdí, že satelit na oběžnou dráhu umístí na počest stého výročí zakladatele země Kim Ir-sena, které připadá na 15. dubna, v zahraničí zaznívají obavy, že skutečným cílem je vyzkoušet raketu dlouhého doletu.

"Naše vláda vnímá záměr vynést na oběžnou dráhu (kolem Země) údajný civilní satelit Severní Korejí za vážnou provokaci, jejímž cílem je vyvinout systém dlouhého doletu pro jaderné zbraně při použití balistických raket," citovala AFP mluvčího jihokorejského prezidenta.

Severokorejský satelit má být za pomoci rakety Unha-3 vypuštěn tři roky po obdobném experimentu, který v dubnu 2009 skončil neúspěchem. Raketa Unha-2 tehdy spadla do moře a USA i Jižní Korea čin odsoudily jako pokus o skryté testování raket dlouhého doletu. KLDR trvá na tom, že její vesmírný program má mírový charakter.

Související