Skupina beduínů na egyptském Sinajském poloostrově unesla v noci na čtvrtek českou průvodkyni turistů. ČTK to ve čtvrtek potvrdil Karel Šrol z tiskového oddělení českého ministerstva zahraničí s tím, že ženu osvobodily egyptské bezpečnostní síly ve spolupráci s místními beduínskými kmeny z jihu Sinaje.

Průvodkyně se vracela z výletu v Nuvajbě minibusem se skupinou 12 českých turistů do Šarm aš-Šajchu v jižním cípu poloostrova. Skupina pěti ozbrojenců přinutila řidiče zastavit vozidlo. Dva ozbrojení muži poté vstoupili do vozidla a odvedli ven průvodkyni, ostatní cestující podle Šrola neohrožovali.

Ozbrojenci i s průvodkyní zmizeli v nedaleké pahorkatině. Nikdo z osazenstva autobusu při přepadení neutrpěl žádné zranění. Autobus pak podle českého velvyslance v Káhiře Pavla Kafky pokračoval do Šarm aš-Šajchu.

"Nešlo o klasický únos"

Na osvobození průvodkyně podle českého ministerstva zahraničí spolupracovaly egyptské ozbrojené složky se zástupci beduínských kmenů z jihu Sinaje, pro které je cestovní ruch důležitým zdrojem příjmů.

"(Beduíni) zjistili, ve kterém údolí se únosci s manželkou schovávají, a v džípech a se zbraněmi ji osvobodili," řekl serveru Týden.cz egyptský manžel unesené průvodkyně. "Byla to rychlá akce. Za hodinu byla manželka na svobodě."

"Většina těch beduínů na jihu Sinaje pracuje v turistickém ruchu, takže oni by měli mít ten nejmenší zájem jakkoliv ohrožovat cestování turistů do Šarmu, do Nuvajby, do Taby a mezi těmito městy," vysvětlil velvyslanec Kafka zapojení místních kmenů do záchranné akce.

Podle Šrola je žena, která v Egyptě dlouhodobě žije, v pořádku.

Velvyslanec Kafka ČTK dále upřesnil, že průvodkyně pracuje pro cestovní kancelář Travel Ways, která je v Egyptě registrovaná a specializuje se na turisty z České republiky.

Podle internetových stránek s agenturou Travel Ways spolupracuje mimo jiné i přední český touroperátor pro Egypt Exim Tours.

Spolumajitel cestovní kanceláře Exim Tours Ferid Nasr uvedl, že nešlo o klasický únos. Autobus podle něho zastavili místní beduíni, kteří požadovali za průjezd úplatu. Peníze prý delegátka u sebe neměla, a proto autobus s turisty poslala napřed a pokusila se peníze od vedení cestovní kanceláře zajistit.

Poté, co se jí podařilo sumu získat, ji beduíni propustili, prohlásil Nasr. Požadování úplaty za průjezd se v Egyptě občas stává, připustil Nasr s tím, že to ale není obecná praxe. Většinou nejde o veliké obnosy, beduíni zpravidla požadují částky okolo sta dolarů, dodal.

Na Sinajském poloostrově v poslední době stoupl počet únosů zahraničních turistů, upozorňuje agentura AFP. Minulý týden to byli například Brazilci a Jihokorejci, v lednu skupina Číňanů. Všichni byli vždy po několika hodinách, maximálně jednom dni propuštěni na svobodu.

Související