Na Korejském poloostrově opět vládne napětí. KLDR údajně plánuje vypustit do vesmíru vlastní družici, Jižní Korea proto severokorejský režim obvinila ze snahy vyvinout rakety dlouhého doletu s jadernou hlavicí. To Soul označil za "vážnou provokaci".

Spojené státy navíc upozornily, že tento severokorejský krok by mohl zmařit dohodu mezi USA a KLDR ze začátku března. Na jejím základě měla KLDR částečně zmrazit program jaderných a raketových zkoušek výměnou za potravinovou pomoc. Vypuštěním satelitu by Severní Korea porušila nejen březnovou dohodu, ale i rezoluce OSN.

KLDR nicméně tvrdí, že má právo na mírový vesmírný program, a vyzvala mezinárodní odborníky na vesmír i novináře, aby se vypuštění družice zúčastnili.

Obama na hranici svobody

Prezident USA Barack Obama, který v sobotu přiletěl do Soulu na dvoudenní summit o jaderné bezpečnosti s účastí představitelů 54 zemí OSN, zahájil svou návštěvu Jižní Koreje v demilitarizovaném pásmu mezi oběma státy. To označil za "hranici svobody".

Americkým vojákům shromážděným v jídelně Camp Bonifas nedaleko mezikorejské hranice řekl, že jsou součástí dlouhé řady vojáků, kteří umožnili Jižní Koreji prosperovat.

"Vy jste, pánové, na hranici svobody," prohlásil Obama. "Kontrast mezi Jižní Koreou a Severní Koreou nemůže být jasnější, nemůže být ostřejší. A já nemohu být víc hrdý na to, co děláte," dodal.

Bílý dům předem oznámil, že prezidentova návštěva v demilitarizovaném pásmu má vyjádřit jeho ocenění americkým vojákům rozmístěným v Jižní Koreji i pevný závazek USA vůči jihokorejské bezpečnosti.

Schovaný za neprůstřelným sklem nahlížel Obama s pomocí silného dalekohledu na území Severní Koreje. Ve vesnici v severokorejské části demilitarizovaného pásma vlála státní vlajka na půl žerdi. KLDR si totiž v neděli připomíná stý den od smrti svého dlouhodobého vůdce Kim Čong-ila.

V Jižní Koreji byl Obama během svého působení v úřadu amerického prezidenta již dvakrát, demilitarizované pásmo ale až dosud nenavštívil. Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová do této zóny zavítala v roce 2010 a Obamův předchůdce George W. Bush nakukoval dalekohledem do KLDR z pískem opevněného bunkru na jižní straně hranice během návštěvy v roce 2002.

Související