Úlomky z rakety, kterou hodlá s družicí v dubnu vypálit Severní Korea, mohou způsobit ztráty na životech. Podle jednoho z tajemníků amerického ministra obrany Petera Lavoye USA nemají důvěru v kvalitu rakety a to, kam její zbytky dopadnou, je prý nejisté. KLDR zřejmě počítá s dopadem u Filipín nebo Indonésie.

Lavoy ale upozornil, že v úvahu připadá i Jižní Korea nebo japonská Okinawa. Severokorejci hodlají raketu vypálit směrem na jih.

"Ohroženo může být několik zemí, na něž mohou úlomky dopadnout a způsobit tam ztráty na životech," řekl Lavoy v branném výboru Sněmovny reprezentantů.

KLDR chce raketu vypálit v polovině dubna k výročí 100. narozenin zakladatele komunistické KLDR Kim Ir-sena. Podle Severokorejců vynese na oběžnou dráhu družici. Mnohé státy se ale obávají, že půjde o test rakety dlouhého doletu, čímž KLDR poruší zákaz OSN.

"Tato věc se netýká jen Jihokorejců, nás a Japonců. Všechny v asijskopacifické oblasti znepokojuje rostoucí raketová kapacita KLDR zejména proto, že pokračují ve vývoji jaderných zbraní," řekl Lavoy.

KLDR testovala rakety dlouhého doletu v letech 2006 a 2009 a nový test by mohl být pokusem vyzkoušet modernější několikastupňovou raketu, jíž by KLDR mohla zasáhnout USA.

James Thurman, který velí 28 500 amerických vojáků na základnách v Jižní Koreji, se domnívá, že nekontrolovaný raketový program KLDR by pro USA mohl jednou znamenat vážnou hrozbu.

USA nedávno slíbily KLDR potravinovou pomoc za její ochotu pozastavit jaderné aktivity i testy raket s dlouhým doletem. Kvůli ohlášenému startu teď však plán poslat KLDR 240 tisíc tun potravin pozastavily.

Související