Japonsko se po skoro dvou letech vrátilo k výkonu trestu smrti, když popravilo tři několikanásobné vrahy. Informovalo o tom japonské ministerstvo spravedlnosti.

Podle agentury Reuters je tato východoasijská země spolu se Spojenými státy jedinou vyspělou zemí, která nejvyšší trest uplatňuje. V japonských celách smrti na jeho výkon podle agentury Kjódó čeká v současnosti 132 vězňů.

Trojice odsouzených byla popravena oběšením ve věznicích v Tokio, Hirošimě a ve městě Fukuoka. Podle japonských médií byl mezi nimi muž, který na nádraží na západě země v roce 1999 zabil pět lidí.

Podle výroční zprávy mezinárodní organizace Amnesty International zveřejněné v úterý bylo ve 20 zemích světa v roce 2011 popraveno nejméně 676 lidí. Je to o 28 procent víc než v roce 2010, kdy byl trest smrti vykonáván ve 23 zemích.

Japonsko a USA jsou jedinými členy skupiny osmi velkých světových ekonomik G8, které nejvyšší trest praktikují. V USA bylo loni popraveno 43 lidí, o tři méně než v předešlém roce.

V Japonsku se poprava konala naposledy v červenci 2010, kdy byl nejvyšší trest vykonán nad dvěma odsouzenými, uvedl Reuters.

Související