Francouzské tajné služby provedly v pátek ráno ve spolupráci s policií sérii zátahů, při nichž zadržely v několika městech 19 podezřelých islamistů.

Většina akcí se odehrála v Toulouse, kde nedávno Francouz alžírského původu Mohamed Merah zavraždil sedm lidí ve jménu teroristické sítě Al-Káida.

U zadržených osob byly zajištěny zbraně, včetně jedné pušky Kalašnikov, uvedla agentura AP s odkazem na policejní zdroje.

Policie hledá jeho možné komplice, ale zdroje blízké vyšetřování televizi BBC řekly, že páteční zátahy s případem nemají přímou spojitost.

Prezident Nicolas Sarkozy vyzval policii, aby posoudila nebezpečnost osob, o kterých se ví, že sympatizují s radikálním islámem. Mohamed Merah byl kvůli návštěvám Afghánistánu na seznamu podobně podezřelých, ale policie prý neměla důvod si myslet, že je skutečně nebezpečný a ozbrojený.

Speciální bezpečnostní jednotky se v pátek zvlášť zaměřily na osoby podezřelé z podpory organizace Forsane Alizza, která v zemi propaguje islámskou svatou válku, džihád, a byla vládou 29. února zakázána, upřesnil server deníku Le Figaro. Vedoucí představitelé skupiny prý sídlí v oblasti města Nantes, kde v pátek policie také zatýkala.

Úřady již obvinily Merahova bratra Abdelkadera, že střelci z Toulouse při jeho akcích pomáhal. Hledají také třetího muže, jenž se měl údajně zapojit do krádeže skútru, který Merah při vraždění používal.

Malý pohřeb

Zátah byl den poté, co bez předchozího oznámení a bez účasti rodiny byl Merah pohřben v muslimském hřbitově v předměstí Toulouse. Krátkého obřadu se zúčastnila jen třicítka mladíků ze čtvrti, kde vrah žil.

Třiadvacetiletý Merah 11., 15. a 19. března chladnokrevně zastřelil sedm lidí, tři vojáky, tři malé židovské děti a rabína. Elitní jednotka ho zastřelila po více než třicetihodinovém vyjednávání a obléhání v jeho bytě v Toulouse. Vyšetřovatelé ho označili za dlouholetého delikventa, který přijal myšlenky radikálního islámu včetně džihádu.

Mladý islamista při vyjednávání s policií prý označil své činy za pomstu Francii za její ubližování muslimům, především účastí ve válce v Afghánistánu, ale i tím, že zakázala muslimkám, aby na veřejnosti měly zahalenou tvář.

Související