Výletní loď s 590 pasažéry a 411 členy posádky na palubě se ocitla v potížích nedaleko Filipín. Požár ve strojovně vyřadil v pátek večer z provozu motory a plavidlo Azamara Quest několik hodin unášel proud.

Loď v sobotu večer informovala pobřežní stráž, že po opravě motorů pomalu směřuje k Sandakanu. Pluje nejvýše rychlostí 11 kilometrů za hodinu a do Sandakanu by měla dorazit za 24 až 48 hodin, uvedla společnost Azamara Club Cruises, které plavidlo patří.

Požár se posádce lodi podařilo prakticky ihned uhasit, pět jejích členů se ale přiotrávilo kouřem. Podle agentury AP potřebuje jeden z nich dokonce hospitalizaci.

Zanedlouho zprovoznila posádka jeden z motorů. To umožnilo také obnovit klimatizaci, dodávky vody, provoz kuchyní a další služby nutné k normálnímu životu na palubě, ujistila společnost Azamara Club Cruises, které loď patří.

Nikdo z pasažérů, které podle agentury AFP tvoří hlavně Američané a Západoevropané, se nezranil a nic jim prý nechybí. K původně zamýšlené evakuaci proto nedošlo.

K lodi byly přesto vyslány dva čluny filipínské pobřežní hlídky a vlečná loď. Azamara Quest nyní míří do malajsijského přístavu Sandakan.

Loď Azamara Quest se na 17denní turistickou plavbu vydala ve čtvrtek z filipínské metropole Manily. Nyní ale její cesta předčasně končí, potvrdila firma Azamara Club Cruises, které plavidlo patří.

Člen jejího vedení Larry Pimentel se v Sandakanu setká s cestujícími. Má se s nimi dohodnout, jak nejlépe by jim společnost mohla pomoci s jejich dalším cestováním, uvedl mluvčí Azamara Club Cruises.

Firma je členem mezinárodní společnosti Royal Caribbean Cruises se sídlem ve Spojených státech.

Nefungovala ani elektřina

V únoru měla po požáru ve strojovně podobné komplikace italská výletní loď Costa Allegra. Po několika dnech byla odtažena do bezpečí na Seychelách.

Jejích tisíc pasažérů ale navíc trpělo úmorným horkem, protože na palubě nefungovala ani elektřina, která by udržovala v chodu klimatizaci.

O měsíc dříve, v lednu, ztroskotala na jihu Itálie Costa Concordia. Při neštěstí zahynulo 32 osob.

Obě lodě přitom patřily společnosti Carnival Corp.

Související