Vůdkyně barmské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij zřejmě získala vůbec poprvé poslanecké křeslo.

Zároveň stála v čele nejspíš drtivého vítězství své Národní ligy pro demokracii (NLD), které odhaduje, že v nedělních doplňovacích volbách do barmského parlamentu získalo 40 z 45 křesel.

Předpokládané vítězství známé disidentky nebude mít velký faktický dopad, protože parlament má přes 600 křesel, ale má ohromný symbolický význam v zemi po desetiletí ovládané vojenskou juntou. Volby uvítala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Strana oznámila vítězství Su Ťij s odvoláním na předběžné neoficiální výsledky na digitální tabuli nad svým sídlem v Rangúnu. Mluvčí NLD uvedl, že strana odhaduje zisk 40 z 45 křesel, které byly v neděli v sázce. Své kandidáty nasadila strana ve 44 obvodech.

Oficiální výsledky lze očekávat nejdříve v pondělí, uvedla agentura AP, podle níž nelze výsledky nyní nezávisle ověřit. Přesto se před sídlem NLD v Rangúnu shromáždilo na 10 tisíc nadšených příznivců.

Potvrzení jejího vítězství a získání prvního veřejného postu by bylo významným milníkem v této zemi na jihovýchodě Asie, které téměř 50 let vládla armáda.

20 let domácího vězení

Su Ťij byla většinu z posledních 20 let držena v domácím vězení a stala se symbolem boje za svobodu. Ještě nedávno bylo nebezpečné mít u sebe jen její fotografii, nyní jsou ulice měst polepené jejími plakáty.

Výsledek hlasování nezmění rovnováhu sil v parlamentu, jehož dvě komory mají celkem 664 poslanců. Z nich na 80 procent má strana USDP, kterou vytvořila bývalá vojenská junta. Nedávno vytvořená vláda je nominálně civilní, ale kontrolují ji vysloužilí generálové.

Kandidatura Aun Schan Su Ťij je přesto velkou nadějí pro Barmánce, kteří po desetiletí žili ve vojenské diktatuře. Pokud Su Ťij opravdu zasedne v parlamentu, bude to ohromný krok směrem k národnímu usmíření.

Su Ťij již v pátek usoudila, že doplňovací volby nebudou svobodné ani spravedlivé. Důvodem je podle ní zastrašování opozičních kandidátů v kampani a další nesrovnalosti. Zdůraznila, že dnešní hlasování má přesto pro zemi význam.

Americká ministryně zahraničí Clintonová volby v Barmě opatrně uvítala. "Spojené státy gratulují lidem, kteří se – mnozí poprvé – zúčastnili kampaně a hlasování," řekla a vyzvala barmskou vládu, aby zavedla průhledný volební systém.

"Je ještě brzy, abychom věděli, co pokrok posledních měsíců znamená a zda bude pokračovat," dodala Clintonová.

Hlasování je vnímáno především jako příležitost pro novou barmskou civilní vládu, aby dokázala, že to myslí vážně se započatými reformami, a aby přiměla mezinárodní společenství ke zrušení sankcí.

Západní země volby vítají, k úplnému zrušení sankcí ale požadují další kroky jako propuštění všech politických vězňů, ukončení porušování lidských práv ze strany barmské armády či nutnost vyřešit etnické konflikty. Na povolení investovat v Barmě čeká množství zahraničních firem, které chtějí využít jejího velkého nerostného bohatství.