Osmasedmdesátiletý Nizozemec Hans Hillebrand schoval někde ve svém domě na 50 pilulek amfetaminu pro den, kdy bude chtít zemřít. Podle agentury AFP jde o "autodeterministu", který chce sám rozhodnout, kdy ukončí svůj život.

"Raději to udělám sám, chci být odpovědný sám za sebe. Budu moci režírovat konečnou scénu," tvrdí tento stále elegantní a čilý bývalý šéf podniku, který chodí jen lehce ohnutý a má rád operu, četbu a péči o květiny.

Zváží svůj odchod ze života v den, kdy usoudí, že již není nezávislý a že se nemůže účastnit života své vesničky u hranic s Německem.

"Nemám vůbec chuť se prát s nějakou strašnou nemocí. Nechci být nucen žít jako vězeň a jako nějaká troska v nemocnici či domově důchodců," vysvětluje starý muž.

Nehodlá ponechat na lékaři rozhodnutí, zda splňuje podmínky zákona, který umožňuje eutanazii jen v případě nesnesitelných a trvalých bolestí při nevyléčitelné nemoci, a raději vzal věc do svých rukou.

Hans Hillebrand si v Nizozemsku nelegálně pořídil padesátku pilulek amfetaminů. Odmítá prozradit, jak si je pořídil, ale tvrdí, že to bylo velmi snadné.

Nenechal nic náhodě, ať už jeho poslední hodina nastane za pět, deset nebo dvacet let: obálky s adresami pro zaslání parte jsou již připraveny.

Stále silnější hlasy

"Nynější staří lidé patří ke generaci, která byla zvyklá sama rozhodovat o mnoha věcech," říká Ton Vink z nadace De Einder. Má prý právo radit lidem, kteří si přejí ukončit život vlastními prostředky, a s Hillebrandem se již několikrát setkal.

V Nizozemsku stále více lidí volá po právu na pomoc k důstojnému ukončení života ve chvíli, kdy se "život člověka naplnil", a nejen tehdy, když jsou splněna kritéria pro eutanazii.

Občanská iniciativa Naplněný život žádá o uzákonění tohoto práva a získala pro to v Nizozemsku již 117 tisíc podpisů.

Někteří staří lidé, kteří chtějí ukončit svůj život, již nejsou vzhledem ke svému stavu s to si nelegálně pořídit potřebné prášky a musejí to udělat krutějším způsobem, například skokem z mostu či pod vlak, nebo sebeupálením, poznamenává Walburg de Jongová ze sdružení pro dobrovolné ukončení života NVVE.

Kniha Řešení, kterou napsal psychiatr Bowdewijn Chabot a vyšla v únoru 2010, podrobně vysvětluje, jak ukončit život. Popisuje například, jaké léky (barbituráty, antidepresiva, opiáty) a v jakém množství si vzít. Prodalo jí se na 11 tisíc výtisků.