Maďarský prezident Pál Schmitt, kterému minulý čtvrtek jeho domovská univerzita kvůli plagiátorství odebrala doktorát, rezignoval na svou funkci.

"Hlava státu ztělesňuje jednotu národa, v současné situaci se proto cítím povinen odevzdat prezidentský mandát," řekl Schmitt v parlamentu. Jeho demisi požadovala opozice, konzervativní premiér Viktor Orbán se ho ale doposud zastával.

Až do pondělí přitom tvrdil, že kvůli nynějšímu skandálu odstoupit nehodlá. Odůvodňoval to tím, že nevidí souvislost mezi svou doktorskou prací a úřadem hlavy státu.

Zprávy o Schmittově plagiátorství se poprvé objevily letos v lednu. Komise Budapešťské sportovní univerzity podrobila celou 215stránkovou disertační práci z roku 1992 na téma "Analýza programu moderních olympijských her" analýze. Zjistila, že plných 180 stran Schmitt zcela nebo částečně zkopíroval.

Názor Martina Ehla

Pokud místo Schmitta nastoupí třeba jiný člen tvrdého jádra Fideszu, nebo dokonce někdo z byznysu spojený s kmotry Fideszu, maďarský bolehlav nabere ještě na intenzitě. V Budapešti i v Bruselu.

Celý text Martina Ehla ZDE

Dvojnásobný olympijský vítěz

Se sportem se pojí velká část Schmittova života. Předtím, než vstoupil do vrcholné politiky, se proslavil jako dvojnásobný olympijský vítěz v šermu. Zlaté medaile si odvezl roku 1968 z Mexiko City a o čtyři roky později také z Mnichova.

V dubnu 2010 byl Schmitt zvolen poslancem maďarského Národního shromáždění a od poloviny května je jeho předsedou.

V letech 1993 až 2002 působil jako velvyslanec ve Španělsku a ve Švýcarsku. V roce 2003 vstoupil do tehdy opoziční strany Fidesz a čtyři následující roky byl jejím místopředsedou.

Od roku 2004 zasedal v Evropském parlamentu a od července 2009 byl jeho místopředsedou. Na obě funkce rezignoval letos v květnu v souvislosti se zvolením poslancem maďarského parlamentu.

Související