Pondělní střelba na soukromé vysoké škole v Oaklandu v americkém státě Kalifornie si podle policie vyžádala sedm mrtvých a tři zraněné.

Podezřelý byl zadržen několik kilometrů od místa činu a je podle agentury Reuters ve vazbě. Podle policie je podezřelým 43letý One Goh, muž korejského původu.

Podle amerických médií je podezřelý patrně bývalým studentem univerzity. Muž silnější postavy asijského původu prý střílel v khaki oblečení.

Okolí školy policie uzavřela. Policie se domnívá, že střelec jednal sám. Motiv střelby zůstává nejasný.

Podle listu Oakland Tribune policisté podezřelého zadrželi na parkovišti u zhruba pět kilometrů vzdáleného nákupního střediska v nedaleké Alamedě. Předtím vešel do samoobsluhy a řekl, že právě střelil několik lidí, uvedla televize KTVU.

Incident se odehrál na soukromé křesťanské univerzitě Oikos v Oaklandu poblíž San Franciska. Pastor Jong Kim, který školu před deseti lety založil, řekl listu Oakland Tribune, že střelec je bývalý student a ve škole navštěvoval kurzy pro ošetřovatele.

Nejhorší incident od roku 2007

Jong Kim uvedl, že u střelby nebyl, protože byl ve své kanceláři. Slyšel prý však asi 30 výstřelů, jiní svědci hovoří asi o šesti až deseti výstřelech. Podle KTVU začal pálit v jedné ze tříd. Podezřelý byl údajně nedávno vyloučen z jedné ze tříd školy.

Jedna ze svědkyň událostí řekla listu San Francisco Chronicle, že viděla, jak ze školy vyběhla mladá žena se zkrvavenou rukou a křičela. Tvrdila prý, že ji nějaký muž postřelil ve třídě pro ošetřovatele, kde nejdřív zastřelil jednoho člověka, načež začal střílet po učebně.

Oakland Tribune s odvoláním na příbuzné jedné ze zraněných obětí uvedl, že podezřelý muž se na škole objevil po několika měsících. Své bývalé spolužáky prý vyzval, aby se postavili ke zdi, načež vytasil zbraň. "Lidé začali utíkat a on začal střílet," řekl Gurpreet Sahota, jehož švagrovou kulka zasáhla do paže.

Tashi Wangchuk, jehož manželka na školu chodila a byla svědkem pondělních událostí, řekl, že podle policie muž nejdřív zasáhl jednu ženu u tabule a pak střílel v různých třídách.

Jeho žena prý svou učebnu zevnitř zamkla a zhasla světla. Střelec prý bouchal na dveře, pak začal střílet a odešel. Prostřelil sklo ve dveřích, ale nikoho nezranil. "Je to hrdinka," řekl Wangchuk o své ženě podle agentury AP.

Šlo o nejtragičtější školní střelbu v USA od masakru z roku 2007, kdy student pocházející z Jižní Koreje na Virginském polytechnickém institutu v Blacksburgu zastřelil 32 lidí a sám sebe.

Oaklandská škola se zaměřuje především na korejské studenty a poskytuje také kurzy teologie, hudby a asijské medicíny. Snaží se však studentům vštěpovat křesťanské hodnoty. Školu využívá hlavně místní korejská komunita.

Související