Zmocněnec pro Sýrii Kofi Annan stále počítá s tím, že v Sýrii začne nejpozději do příštího čtvrtka platit příměří. Damašek tvrdí, že z některých oblastí už začal stahovat vojsko.

Vláda má podle Annanova plánu armádu stáhnout z obydlených oblastí do úterka, obě strany pak mají na složení zbraní dalších 48 hodin. Damašek tvrdí, že už stahování zahájil, ale ze Sýrie stále přicházejí zprávy o těžkých bojích.

Annanův mluvčí Ahmad Favzí ve čtvrtek v Ženevě prohlásil, že syrská vláda už Annana informovala, že vojáci odcházejí z oblastí Dará, Idlib a Zabadání. Příměří podle něj musí začít platit nejpozději 48 hodin po 10. dubnu. Obě strany musejí počínaje 10. dubnem zastavit veškeré formy násilí.

Z města Duma u Damašku ale přišly zprávy o mimořádně prudkých bojích, v nichž armáda používá i těžkou techniku a posiluje tamní jednotky. Tento týden si násilí v Sýrii vyžádalo na 150 lidských životů, od loňského března padlo na devět tisíc lidí.

Annana pověřily řešením syrské krize OSN a Liga arabských států. Zvláštní vyslanec Sýrii osobně navštívil a Favzí bez dalších podrobností oznámil, že zmocněnec bude 11. dubna v Teheránu.

Na dodržování příměří má dohlédnout asi 250členný pozorovatelský tým, který by měl být do Sýrie poslán po 10. dubnu. Do Damašku už dorazila první, asi desetičlenná skupina, aby dohodla rozmístění pozorovatelů. Vede ji někdejší náčelník generálního štábu norské armády Robert Mood, který má mimo jiné zkušenost s mírovou misí OSN v Kosovu.

Syrský režim prezidenta Bašára Asada také souhlasí s rozšířením práce Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) na území Sýrie. Přistoupila i na požadavek MVČK týkající se přístupu k vězňům. Jako první chce Červený kříž navštívit centrální věznici v Halabu.

V Sýrii několik dní jednal šéf MVČK Jakob Kellenberger. Jeho organizace chce dosáhnout pravidelného zastavování bojů, aby bylo možné účinněji pomáhat civilistům a evakuovat zraněné.

Humanitární pauzy

Kellenberger vydal na závěr své návštěvy prohlášení, v němž se uvádí, že díky souhlasu Damašku musí nyní MVČK v Sýrii posílit své personální i logistické kapacity. Pracovníci začnou navštěvovat vězně, k nimž se žádná mezinárodní organizace nedostala od září.

Podle prohlášení se podařilo také dohodnout na přerušování bojů. Tyto humanitární pauzy budou využity k dozásobení lidí a evakuaci zraněných.